17.7.2017
Kategorie: Auto-moto

Jak na rez u auta?

Jakmile se objeví první příznak rezavění karoserie, je třeba neprodleně zakročit, aby z nepatrné bublinky či skvrny nevznikl velký problém. Nejrizikovějšími místy jsou spodní části karoserie, prahy, podběhy, blatníky a dveře.

Hlavním nepřítelem a nejčastější příčinou rezavění je posypová sůl, kterou silničáři udržují v zimě vozovky sjízdné. Sůl rozpustí led a zmrazky na silnici, ale také působí agresivně na kovové části podvozku a karoserie.

Kontrola a prevence

Proto je dobré ihned po skončení zimního období celý podvozek vozidla vystříkat tlakovou vodou a nevynechat žádný záhyb či kapsu. Ideální je nanést na podvozek speciální konzervační látku. Výbornou prevencí je vystříkání dutin prahů a dveří speciálním antikorozním přípravkem, který zabraňuje vzniku koroze.

Čím je auto starší, tím je náchylnější na rezavění. Proto je třeba co nejpečlivěji kontrolovat podvozek i karoserii vozidla zejména na jaře.

Jak odstranit rez?

Pokud se již koroze objeví ve větším rozsahu, je třeba radikálně zakročit. Menší opravy zvládne každý motorista sám. Nejprve je třeba poškozený lak a veškerou rez odstranit až na lesklý kov. K tomu je vhodné použít brusný papír zrnitosti 80-120. Takto obnažené místo odmastíme technickým benzínem a zakytujeme dvousložkovým kytem, který nanášíme nejlépe gumovou stěrkou. Po vytvrdnutí kytu místo obrousíme nejlépe za mokra jemným smirkem o zrnitosti 400. Kytování a broušení kytu můžeme opakovat i několikrát a teprve až jsme spokojeni, nastříkáme plnicí základovou dvousložkovou barvou. Po skončení kytování vždy opravované místo opláchneme vodou a teprve pak necháme kyt zaschnout.

Po zaschnutí základové barvy místo opět přebrousíme za mokra dohladka, ale opatrně, abychom vrstvu barvy nepoškodili. Teprve pak přijde na řadu závěrečné přelakování tak, aby barva splynula s barvou původní.

Je však třeba uvést, že opravená místa zpravidla nevydrží dlouho. Proto je musíme často kontrolovat a případně celý proces po čase zopakovat.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: