16.1.2017
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Quilling aneb, jak udělat stylové dekorace z papíru

Quilling, někdy se pro tuto techniku používá označení papírový filigrán, je forma výtvarného umění. Hlavním materiálem jsou papírové proužky, které se stáčí do spirálek a prsty se tvarují, mohou tak vznikat lístky, kapky nebo kytičky.

Tvary se pomocí lepidla fixují na podklady a vytváří tak originální dekorace. V současné době je tato technika velmi oblíbená a baví nejen děti, ale i dospělé. Dají se tak vytvořit nádherné hvězdy, třeba jako vánoční dekorace, ale také různé květiny, vlastně cokoli vás napadne. Výrobek může být umístěn na nějaké podložce, která je z papíru nebo ze dřeva, ale také může stát sám o sobě (například květiny naaranžované v papírové váze). Veškerý materiál potřebný k výrobě zakoupíte ve výtvarných potřebách nebo papírnictvích.

qq

Základní pomůcky a potřeby pro tvorbu

Papírové proužky, které si můžete nastříhat doma nebo si je jednoduše koupíte již připravené. Vybírat můžete z celé škály barevných odstínů. Proužky se prodávají jednak po jednotlivých barvách nebo jako barevné sady. Mají šířku 3 a více milimetrů. Na zdobení přáníček je vhodná šířka tři nebo čtyři milimetry. Pokud chcete tvořit bez lepení na podklad, využijte proužky o šířce šest milimetrů. Širší proužky jsou také vhodné pro menší děti. Můžete si zakoupit i proužky speciální – tónované nebo perleťové. Pokud chcete tvořit květinové dekorace, pořiďte si větší množství zelených, kterých je v tomto případě velká spotřeba (lístky a stonky květů).

fish1

Pero na quilling slouží k jedinému účelu – stáčíte pomocí něj proužky do spirály. Skládá se ze dvou částí – rukojeť, která bývá většinou vyrobena z plastu nebo dřeva, a hrot, ten je většinou kovový. V něm je zářez, do něhož vložíte papírový proužek.

Podklad může být čtvrtka, silnější papír nebo třeba dřevěný rámeček. Tyto druhy podkladů slouží k výrobě přáníček. Na výrobu dekorací můžete také použít vlnitou lepenku (například pro výrobu květináče), ozdobné a reliéfní papíry, různé polystyrénové tvary, krabičky nebo plastové formy.

Tekuté disperzní lepidlo na papír v lahvičce s aplikátorem je nejlepší prostředek pro slepování jednotlivých tvarů.

Papír je levný a snadno dostupný a práce sním je zajímavá a zábavná. Výsledkem jsou nádherné a originální dekorace.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: