17.4.2017
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Proč kontrolovat zazimovanou chatu či chalupu?

Pokud své chaty či chaloupky trvale neobýváte, tak jste je na konci podzimu zazimovali a těšíte se, až vám počasí zase dovolí na své oblíbené místo vyrazit. Zazimováním to však nekončí a málokdo nechá svůj rekreační objekt po celou dobu napospas.

Tedy neměl by ponechat, protože není ničím výjimečným, že po zimě nám první návštěva chalupy vžene slzy do očí. To, když ji během naší dlouhé nepřítomnosti navštívili zloději a zbyla po nich spoušť.

Provádějte nečekané kontroly

chataKdyž pomineme, že jste objekt zabezpečili proti vloupání, jak jen to šlo, neznamená to, že je vaše chalupa v bezpečí. Jednou z metod, jak minimalizovat příchod lapků, je, že navenek musí být vidět v objektu a jeho nejbližším okolí občasný pohyb. Proto chalupu či chatu navštěvujte nepravidelně i nyní, přestože je vše pod sněhem. Při návštěvě rozsviťte, otevřete okna, abyste vyvětrali, proházejte si cestičku k chalupě, k dřevníku, aby bylo vidět, že objekt není tak úplně opuštěný.

To platí především v případě, že jste na samotě. Pokud máte objekt v chatové oblasti, můžete to řešit tak, že se s někým, kdo tu žije trvale, domluvíte na občasné kontrole vašeho objektu. Anebo se dohodněte se sousedy a „na střídačku“ provádějte vzájemné prohlídky.

Lapkové

Je několik skupin pachatelů, kteří se vloupají do rekreačních objektů. První skupinou, která způsobuje nejmenší škody, jsou bezdomovci, ti hledají místo k přespání a něco k snědku.

Druhá skupina zimní klid v chatách a chalupách využívá ke skrývání se před spravedlností. Nejhorší je třetí skupina, která jde loupit, často to jsou organizované gangy. Občas se stane, že s lupem lapkové nejsou spokojeni, a pak objekt zničí, čímž napáchají velké škody.

zlodejJak postupovat při vloupání?

Pokud při příchodu zjistíte, že vás navštívil nezvaný host, nevstupujte do objektu a zavolejte policii. Než policisté přijedou, neuklízejte, nezjišťujte, co se vám ztratilo a jaká škoda vznikla, ničíte tím vším případné stopy. Navíc v případě vstupu do objektu nevíte, zda se tam pachatel ještě nenachází a setkání s ním by mohlo být nebezpečné. Naopak místo zvenčí zabezpečte a hlídejte do příjezdu strážců zákona.

Do protokolu uveďte vše důležité pro pátrání po odcizených věcech, i ty nejmenší maličkosti či odlišnosti.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: