15. ledna 2018
Kategorie: Zajímavosti

Proč existuje letní a zimní čas?

Děsí vás letní a zimní čas? Víte, že letní čas vymyslel Angličan, ale zavedl jej Švéd, načež jej Rusko zrušilo? Dodnes naprosto nepochopeno, avšak pokud posuneme hodinové ručičky o hodinu dopředu, získáváme déle světlo. Na podzim si pro změnu dopřáváme o šedesát minut delší spánek.

Letní čas

Letní čas byl zaveden před pětadevadesáti lety, první zmínka o něm padla již v roce 1784, a to v dopise Benjamina Franklina. Ten to však myslel ironicky – chtěl, aby lidé o to víc světla využili pro práci. Až v roce 1907 se tento návrh začal brát vážně díky londýnskému Williamu Willettovi. Letní čas se prosadil 14. dubna 1916 – nejprve ve Švédsku, postupně se přidávaly další země, včetně nás v roce 1940. Od roku 2001 však začaly být s touto změnou času ve vládě nepokoje. Tato změna má své pro i proti, letní čas byl tak zrušen například v Austrálii, Číně, Indii a Venezuele. Naopak nikdy nebyl zaveden v Africe.

Podle psychologů tato změna způsobuje deprese a znehodnocování spánku. Veliké problémy při změně času se zaznamenávají také v dopravě. Hospody a bary na jaře ztrácejí tržby, když zavírají o hodinu dříve a na podzim zase musejí své zákazníky vyhánět.

Zimní čas

O zimním čase se posouvá čas zpět. Tento čas se používá v Irsku a Chile, používal se v Namibii i u nás. Nyní je u nás zaveden pouze středoevropský čas a středoevropský letní čas. Irsko však zimní čas stále  využívá.

zimní čas

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: