3.7.2017
Kategorie: Cestování

Jak a proč cestovat stopem?

Cestování stopem je velice populárním způsobem dopravy. Pro stopaře je to výhodné především z finanční stránky, ale také z důvodu poznání nových lidí.

Výhody to má i pro řidiče, který se tak může rozptýlit a předejít tak možné havarii v důsledku únavy z monotónní jízdy. Ovšem i pro stopování existují určitá pravidla, jejichž dodržení se vyplatí.

Jak autostopem?

Platí zásada, že bezpečné je to ve dvou, rychlé v „jednom“. Jeden druhému může pomoci v případě nekalého jednání řidiče, nebo poskytnout první pomoc v případě zranění. Samozřejmě je to ve dvou pomalejší, jelikož ne každý řidič vezme dva stopaře. Jednak může mít strach, a jednak je to pro nedostatek místa.

Kam si sednout a proč?

Když jede řidič v autě sám, volíme přední sedadlo spolujezdce, abychom mohli vzájemně komunikovat. Pokud řidič není sám, sedneme si na zadní sedadlo za sedadlem spolujezdce s ohledem na dobrý pocit řidiče, aby neměl pocit ohrožení zezadu.

Výběr řidiče a posádky

Pokud se vám osazenstvo auta nezdá, nemusíte nastoupit s výmluvou, že jede jinam, než potřebujete. Nastoupit do auta, ve kterém sedí vám podezřelí lidé již od pohledu není zrovna bezpečné. Pokud někoho neodhadnete a nastane nějaká komplikace, je vhodné se zmínit, že jste se rádi svezli právě s ním, ale že máte schůzku s přáteli, kteří na vás čekají tam a tam. Dobrý tip je také, když se zmíníte, že v celém průběhu cesty informujete někoho, kudy projíždíte, v jakém autě jedete apod. Když se skutečně necítíte jistě, pošlete někomu sms s popisem situace.

Nejvhodnější čas na stopování?

Největší šance máte v pracovní dny a za světla. Tehdy jezdí pravidelní řidiči, kteří berou stopaře pravidelně a dlouhodobě. V noci se vás budou řidiči bát a také budete obtížně shánět pomoc při potížích.

Zavazadla a komunikace v autě

Zavazadla mějte na dohled, nejlépe na klíně. Pokud vám nabídne jejich uložení do kufru, hrozí vám riziko, že s nimi ujede, ať už úmyslně nebo nechtěně. Pokud máte zavazadla v kufru, tak vystupujte spolu s řidičem a nechte otevřené dveře, se kterými se obtížněji ujíždí.

Děvčata a ženy

Pro něžné pohlaví je autostop pochopitelně nebezpečnější. Spousta řidičů bere holky raději než kluky, ale také jsou řidiči, kteří je neberou vůbec z obav z různých nařčení. Když už chce holka stopovat, lze jí doporučit vzít sebou kluka.

Proč stopovat?

Důvodů je celá řada. Především ušetříte hromadu peněz, poznáte zajímavé lidi a podíváte se do míst, kam byste se jinak těžko dostali. V cizině vás řidiči často i pohostí, nabídnou vám nocleh a poskytnout cenné rady na další cestu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: