7.8.2018
Kategorie: Finance a podnikání, PR

Proč a jak důsledně evidovat docházku? Ušetříte své firmě spoustu peněz

Zaměstnavatelé jsou dle zákona povinni evidovat pracovní dobu zaměstnanců. Pracovní doba ovšem není to samé jako docházka. Jedná se o dva zdánlivě totožné termíny, jejichž význam se však v praxi liší. První označuje dobu strávenou na pracovišti, druhý pak reálně odpracovaný čas. S ohledem na morálku průměrného zaměstnance se vyplatí evidovat obojí – firma díky tomu může ušetřit nemalou částku.

Co přesně musí zaměstnavatel evidovat?

Problematiku evidence docházky upravuje Zákoník práce (ustanovení § 96). Na základě platné legislativy musí zaměstnavatel evidovat odpracované směny, práci v noci, přesčasy a pracovní pohotovosti včetně těch, kdy nedošlo k výkonu práce.

Jaké povinnosti má zaměstnanec?

Povinností zaměstnance je dostavit se na pracoviště v době začátku směny, a to na místo vymezené v pracovní smlouvě. Rozhodně to však neznamená, že dotyčná osoba začne v tento čas pracovat. Během pracovní doby dochází k různým prodlevám – například kvůli přesunům po pracovišti, pauze na oběd, převlékání apod.

V čem může být problém?

V praxi dochází k následujícím případům:

  • zaměstnanci je vyplacena částka vypočítaná na základě doby strávené na pracovišti. Ta se může výrazně lišit od skutečně odpracované doby a firma tak přichází o peníze.
  • zaměstnanec pracuje podstatně déle, ale zaměstnavatel mu do výplatní pásky nepřičítá přesčasy. V případě sporu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem situaci řeší inspektorát práce. Na základě výzvy je zaměstnavatel povinen doložit evidenci docházky a v případě nesrovnalostí uhradit uložené sankce.

Moderní technologie zjednodušuje evidenci docházky a nejen to

Hledáte způsob, jak docházku evidovat snadno a přitom efektivně? Zapomeňte na obstarožní píchačky, moderní evidence probíhá prostřednictvím sofistikovaných elektronických systémů, které zároveň umožňují kontrolu odpracovaných hodin, automaticky generují výkazy mezd a zaměstnanci díky nim mohou na informace kdykoliv nahlížet online.

Docházkový systém má podobu zařízení – čtečky, která zaznamenává informace při kontaktu s čipem. Jakmile zaměstnanec dorazí na určité pracoviště, přihlásí se a při odchodu se zase odhlásí. Zaměstnavatel má díky tomu k dispozici podrobný přehled o pohybu pracovníků včetně přesných časů.

Silná kombinace mnoha modulů

Evidenční elektronický systém lze propojit s mnoha dalšími moduly. Nejčastěji se jedná o elektronický přístup nahrazující klasické klíče včetně mobilního přístupového systému, kamerový systém (CCTV), systém pro kontrolu vozového parku, výdejové automaty a další technologie.

Více si o daném tématu můžete přečíst na stránkách Institutu Mikroelektronických Aplikací na www.ima.cz. Česká vývojářská společnost nabízí široké portfolio produktů včetně moderních docházkových a přístupových systémů.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: