11.4.2016
Kategorie: Auto-moto

Parkovací senzory, kamera a asistent – jak fungují?

Parkování patří mezi nejsložitější situace, které musí zvládnout každý řidič. Problém s ním mají ženy i muži, ať už se jedná o podélné nebo příčné parkování pozadu. Naštěstí automobiloví výrobci jsou si vědomi, jak složité je správné zaparkování vozu, aby nedošlo k jeho poškození a tak automobily vybavují systémy, které mají tento proces zjednodušit. V současnosti mohou být auta vybavena třemi systémy – parkovacími senzory, parkovací kamerou nebo parkovacím asistentem. Jak fungují?

Parkovací senzory jako základní vybavení

U drtivé většiny v současnosti vyráběných vozů jsou již parkovací senzory součástí základní výbavy. Jedná se o senzory v zadní části vozu, které při zařazení zpátečky neustále monitorují prostor za autem i v zadní části po stranách. O blízkosti případné překážky upozorní řidiče akustickým signálem – pípáním. Čím více se k překážce blížíte, tím jsou intervaly mezi pípáním kratší. Řidič tak má přehled o tom, v jaké vzdálenosti je nejbližší překážka.

Parkovací kamery

Parkovací kamery jsou do aut instalovány společně se senzory. V zadní části vozu je navíc i kamera, která neustále snímá prostor za autem. V momentě, kdy se chystáte couvat, se obraz z parkovací kamery začne promítat na vaši palubní desku, pokud je k tomu přizpůsobena. Akustické signály i nadále zůstávají. Řidič tak má přehled nejen o tom, jak vzdálené jsou překážky za jeho autem, ale kde přesně se nachází a jak jsou velké.

Parkovací asistent

Parkovací asistent je nejnovější systém ulehčující parkování. Je to vlastně druhý řidič. Asistent může fungovat dvěma způsoby. První variantou je, že asistent pomocí senzorů zmapuje terén, změří volné místo a naplánuje nejsnadnější způsob, jak se do něj dostat. Tento způsob vám navrhne na palubní počítač. Druhou variantou je, že asistent opět detailně prozkoumá místo a vyhodnotí nejsnadnější způsob jak se do něj dostat, ale zároveň do tohoto místa sám zaparkuje.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: