21.7.2020
Kategorie: Bydlení, PR

Než začnete s přestavbou či rekonstrukcí: příprava v 5 krocích

Možná si říkáte, že je nejvyšší čas začít s přestavbou či rekonstrukcí vašeho domu nebo bytu. Ať už plánujete velké změny, nebo se do rekonstrukce pustíte pozvolna a začnete třeba jen modernizací koupelny, vše si pečlivě naplánujte a do žádných úprav se nevrhejte po hlavě. Štěstí přeje připraveným a v případě rekonstrukcí to platí dvojnásob. Sepsali jsme pro vás
5 důležitých kroků, kterými byste měli postupně projít ještě předtím, než domů vpustíte řemeslníky nebo se vrhnete do práce svépomocí.

1. Zjistěte podrobnosti o rozsahu stavebních úprav

Hned na začátku si zjistěte co nejvíce informací o stavbě, kterou chcete rekonstruovat. Možná si uvědomíte, že se rekonstrukce neobejde bez větších stavebních úprav, které se prodraží.

Plánujete rekonstruovat koupelnu nebo kuchyň? Pak se informujte, bude-li přestavba vyžadovat i zásahy do rozvodů vody, plynu nebo elektřiny. Právě ty jsou časově nejnáročnější a rekonstrukci prodraží. Ne vždy se dá rozsah potřebných prací odhalit předem, během rekonstrukce můžete například narazit na prohnilé trámy nebo potrubí v nevyhovujícím stavu. Proto počítejte i s jistou finanční rezervou, která případné výdaje navíc bez problémů pokryje.

2. Obraťte se na designéra nebo architekta

Nově zrekonstruované interiérové prostory vám budou sloužit řadu let. Byla by škoda udělat během přestavby zásadní chybu, která bude mít negativní dopad na funkčnost domu či bytu nebo komfort bydlení.Architekta je dobré přizvat co nejdříve. Již v přípravě zakázky může klientovi velmi pomoci nahlédnout do problematiky stavění a ušetřit čas i peníze,“ upozorňuje Jan Vondrák z úspěšného architektonického studia Mjölk. Podle něj dokáže profesionál díky zkušenostem nabytým v praxi pomoct klientovi nejen s výběrem vhodného řešení na základě estetiky, ale také správného technického řešení.

3. Nepodceňte výběr vhodných materiálů

Ve chvíli, kdy získáte potřebné informace o rozsahu plánovaných úprav a stavebních prací, se můžete pustit do výběru materiálů. Nenechte se zlákat aktuálními trendy a vsaďte na nadčasový design, který jen tak nevyjde z módy. Podle bytové architektky a výtvarnice Hany Mickové je stále aktuální dekor dřeva a betonu, jejímž použitím se téměř vždy zútulní celý domov. „Zajímavé kombinace velkoformátových obkladů či dlažby s dekorem kamene nebo betonu se stanou designovým kusem ve vašem interiéru,“ dodává.

Při výběru materiálů se obraťte na prodejce, který má ve svém oboru dlouholeté zkušenosti a pomůže s volbou konkrétních výrobků s ohledem na způsob použití. Například ve zmiňované oblasti obkladů a dlažeb dlouhodobě působí kamenný a internetový obchod Stonegallery, který spolupracuje právě s architekty a designéry. Kromě oblíbených keramických obkladů a dlažeb dodává i špičkové betonové nebo kamenné výrobky, které povýší interiérové i exteriérové prostory na novou úroveň.

4. Vyhněte se budoucím problémům s úřady

Nezapomeňte, že při rozsáhlejších úpravách či přestavbách domu nebo bytu se neobejdete bez stavebního povolení nebo ohlášení. S dostatečným předstihem se na místně příslušném stavebním úřadě informujte, týká-li se tato povinnost i vás.

Například při realizaci přístavby nebo nástavby rodinného domu budete od stavebního úřadu potřebovat společný souhlas, který zahrnuje jak územní souhlas, tak ohlášení stavby. Při rekonstrukcích interiérových prostorů, třeba koupelny či kuchyně, se však bez papírování zpravidla obejdete. Neplatí to však při náročnějším úpravách, které vyžadují zásah do nosných stěn.

5. Spolupracujte s osvědčenými řemeslníky

Samotná realizace přestavby nebo rekonstrukce je často důležitější než samotný výběr materiálů. Proto se obraťte na řemeslníky, kteří mají dobré reference a řadu úspěšných realizací.

Spoustu práce si usnadníte, když využijete odborných služeb, které vám zajistí samotný dodavatel materiálu. Například zmiňovaný obchod s obklady a dlažbami Stonegallery.cz se kromě samotné dodávky výrobků dlouhodobě zaměřuje na odborné obkladačské práce. Vzhledem k tomu, že všechny nabízené materiály dobře zná, postará se o provedení potřebných prací v souladu s doporučovanými technologickými postupy.

Nepodceňte plánování a před rekonstrukcí si projděte všech 5 výše zmíněných kroků. Snížíte riziko komplikací v průběhu přestavby a budete mít klidnější spaní. Čas věnovaný přípravě za to rozhodně stojí.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: