30. března 2020
Kategorie: Finance

Nedaří se vám nic ušetřit? Poradíme vám, jak na to!

Právě ve chvíli, kdy se vám rozbije pračka nebo auto si říkáte, proč vaše konto zeje prázdnotou, ačkoliv máte pravidelný příjem. Ušetřit peníze je pro mnoho lidí tou nejtěžší věcí v jejich životech. Náš jednoduchý průvodce vám ukáže, jak se naučit šetřit krok po kroku. Základem je určit si krátkodobé a dlouhodobé cíle, sny, na které toužíte ušetřit.

1. Zaznamenávejte své výdaje

Prvním krokem, jak začít šetřit peníze, je zjistit, kolik utratíte. Sledujte všechny své výdaje – to znamená každou kávu, zmrzlinu nebo lístek na autobus, ale také své účty.

Jakmile máte vše sepsané, uspořádejte sumy podle kategorií, jako je plyn, potraviny a hypotéka, a zjistěte celkovou částku. Použijte své kreditní karty a bankovní výpisy, abyste se ujistili, že jste přesní – a na žádné nezapomeňte.

2. Přidejte částku na úspory

Jakmile získáte představu o tom, co za měsíc utratíte, můžete začít  organizovat své zaznamenané výdaje do funkčního rozpočtu. Váš rozpočet by se měl řídit tím, že se vaše výdaje měří podle vašich příjmů – takže můžete naplánovat své pravidelné výdaje a omezit ty nadměrné. Nezapomeňte na náklady, které se vyskytují pravidelně, ale ne každý měsíc, jako je údržba automobilu.

3. Najděte způsoby, jak snížit své výdaje

Pokud jsou vaše výdaje tak vysoké, že nemůžete ušetřit tolik, kolik byste chtěli, možná je čas je snížit. Identifikujte nepodstatné prvky, za které můžete utratit méně, například za zábavu a jídlo z restaurace. Hledejte  způsoby, jak ušetřit fixní měsíční výdaje, jako je elektřina a voda.

Zde je několik návrhů pro oříznutí každodenních výdajů:

  • Použijte zdroje, například sociální sítě, k vyhledání bezplatných nebo levných akcí pro snížení výdajů na zábavu.
  • Zrušte předplatné a členství, které nepoužíváte – zejména pokud se automaticky obnovují.
  • Vyzkoušejte místa, která spadají do kategorie „levného jídla“.
  • Dopřejte si „ochlazovací období“: Pokud budete v pokušení nákupem, který není nezbytný, počkejte několik dní. Pogratulujte si, jak jste to úspěšně zvládli.

4. Stanovte si cíle úspor

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze, je stanovení cíle. Začněte přemýšlením o tom, na co byste mohli chtít ušetřit – možná plánujete svatbu, dovolenou nebo spoříte na důchod. Spočítejte si kolik potřebujete našetřit a jak dlouho vám to bude trvat.

Tip: Stanovte malý, dosažitelný krátkodobý cíl na něco zábavného a natolik velkého, že na něj pravděpodobně nebudete mít hotovost, například nový smartphone nebo vánoční dárky. Dosažení menších cílů – a vychutnání zábavné odměny, na kterou jste ušetřili – vám může poskytnout psychologickou podporu, díky níž bude výplata úspor okamžitější a posílí návyk.

5. Ujasněte si své priority

Po vašich výdajích a příjmech budou mít vaše cíle pravděpodobně největší dopad na to, jak rozdělíte své úspory. Nezapomeňte pamatovat na dlouhodobé cíle – je důležité, aby plánování odchodu do důchodu nezařadilo poslední místo krátkodobých potřeb.

Tip:  Naučte se, jak stanovit priority svých úspor, abyste měli jasnou představu o tom, kde začít ukládat. Například, pokud víte, že v blízké budoucnosti budete muset vyměnit své auto, můžete na něj hned začít šetřit.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: