6.8.2018
Kategorie: Cestování

Na kterých českých místech si budete připadat jako v zahraničí?

Česká příroda nabízí celou řadu míst, kde lze strávit příjemnou dovolenou, nebo se sem vydat jen na výlet. Názvy některých lokalit nebyly vymyšleny náhodou a sami se můžete přesvědčit, že jsou téměř věrnou kopií svého originálu.

Česká Sibiř

Kruté sibiřské podmínky v mnohém připomíná oblast ve středních Čechách, na pomezí s Jihočeským krajem, mezi Miličínem a Voticemi. V zimě charakterizuje tuto krajinu mrazivý vítr, sněhové vánice a závěje. I v jiných ročních obdobích zde hodně fouká, což u mnohých evokuje dojem, že je tu jak na Sibiři.

Česká Kanada

Kanada oplývá bohatstvím lesů a podobný dojem získáte při návštěvě Jindřichohradecka. Původně byl název Česká Kanada použit jako propagační název pro turisty. Ten se ujal a užívá se dodnes. Konkrétně se jedná o příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Od roku 1994 je Česká Kanada přírodním parkem a dnes nabízí rekreační pobyty v kempech u rybníků, cyklostezky nádhernou krajinou a pěší túry ve stínu vysokých smrků.

České Švýcarsko

Na Děčínsku se rozkládá oblast mezi obcemi Hřensko, Chřibská a německým Bad Schandou, která je jedním ze čtyř Národních parků ČR. Název byl odvozen od Saského Švýcarska, které je pokračováním parku na německé straně. Švýcarsko připomíná zdejší zdravé klima, pro které se vžilo i označení větrné lázně.

Předmětem ochrany jsou především unikátní pískovcové útvary podél řeky Labe, z nichž je nejznámější Pravčická brána. České Švýcarsko charakterizují nejen skalní věže, hluboké strže a impozantní přírodní vyhlídky, ale také vzácná flóra i fauna, zejména ve skalách hnízdící sokol stěhovavý.

Moravské Toskánsko

Málokteré označení je tak výstižné jako toto. Používá se pro oblast ležící západně od města Kyjov v Jihomoravském kraji. Italské Toskánsko připomíná pahorkatá krajina s terénními vlnami, sady, vinicemi a vinnými sklípky, ale také teplé a suché klima. Fotografové milují Moravské Toskánsko především proto, že se zde dají pořídit unikátní záběry krajiny nenarušené výškovými budovami či komíny v pozadí. Další podobností jsou solitérní stromy, zalesněné vrchy a upravené kapličky.

Amerika

Ameriku může objevit dokonce nedaleko Prahy. V oblasti Českého Krasu na Berounsku se nacházejí dva vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Zejména první z nich až nápadně připomíná americký Grand Canyon. Lákal i filmaře, kteří zde kromě jiných filmů natočili i Limonádového Joea. Zatopený lom Malá Amerika najdete nedaleko hradu Karlštejn.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: