31.1.2016
Kategorie: Auto-moto, PR

Na co si dát pozor v autobazaru?

Chystáte-li se v souvislosti s obměnou vozového parku navštívit autobazar, mějte na paměti, že nákup ojetiny s sebou vždy nese určitá rizika. Přesto je renomovaný autobazar ojetých vozů v mnoha směrech lepší než koupě ojetiny na inzerát. Budete-li dodržovat hlavní zásady, ušetříte nezanedbatelnou částku za pozdější opravy.

Počítejte s tím, že ojeté vozy nesou známky opotřebení. Pro některé modely jsou navíc charakteristické určité závady, které se jiný automobilům tak často nestávají. Ještě před návštěvou si proto o daném vozidle zjistěte co možná nejvíce informací.

1. Kontrola údajů v TP

V prvé řadě zkontrolujte, zda výrobní číslo, typ motoru a karoserie, barva a další parametry odpovídají záznamům uvedeným v technickém průkaze.

radyprovsechny.cz_auto-vyhybka_cz_01

2. Motor

V motorovém prostoru by neměly být znatelné úniky oleje, chladicí kapaliny a servořízení.

3. Karoserie

Pozornost věnujte především spárám mezi jednotlivými díly. Měly by být stejně velké a originálně zatmelované. Poměrně snadno odhalíte, zda byl vůz v minulosti opravovaný. Zaměřte se také na lak. Jehož odstín měl by být na všech dílech stejný.

4. Podvozek

V souvislosti s kontrolou podvozku se neobejdete bez zvedáku. Pozorně si prohlédněte závěsy kol, čepy řízení, brzdové hadičky a těsnosti jednotlivých komponentů. Během testovací jízdy by čepy neměly vydávat tupé a klepavé zvuky.

radyprovsechny.cz_auto-vyhybka_cz_02

5. Řízení a brzdy

Kontrola řízení a brzdy nemůže proběhnout jinak než v rámci zkušební jízdy. Automobil projeďte předem vytipovanou trasou s nerovnostmi i na rovné silnici. U turbodieselu se soustřeďte na pružnost a plynulost záběru.

Pár rad na závěr

Nyní již víte, jak vybrat ojetý vůz, respektive na co si dát při kontrole pozor. Nezapomeňte ani na pečlivou prověrku výbavy (např. otevírání oken, funkčnost topení a klimatizace apod.) a rizikových komponentů. Solidní prodejce nebude mít problém se zapůjčením vozidla za účelem objektivní prohlídky v autoservisu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: