26.8.2019
Kategorie: Finance

Máte základy finanční gramotnosti?

Finanční gramotnost je pojem, který se v poslední velice často zmiňuje, zejména v souvislosti s dětmi a jejich základní výukou. Jak už název vypovídá, týká se peněz, konkrétně, jak s nimi zacházet. Od roku 2013 patří předmět „finanční gramotnost“ mezi povinné předměty na našich školách. Stát tak chce předejít mnoha exekucím, osobním bankrotům a insolvencím, se kterými se potýká rekordní počet lidí.

Co je přesně finanční gramotnost?

Možná si říkáte, že přece víte, jak zacházet s penězi a jak s nimi hospodařit. Registr dlužníků bohužel svědčí o opaku. V 21. století, v přetechnizované době, se každý musí naučit orientovat ve světě financí, který funguje zcela odlišně než v minulém století. Neznalost dnešních finančních transakcí, přístup k finančním produktům a mnoho dalšího dostává mnoho lidí do dluhových pastí, ze kterých se jen těžko dostává.

Poznávací faktory finanční gramotnosti

Poznávací faktory finanční gramotnosti se dělí do tří skupin:

1. Obsah

Každý by měl znát zásady transakce s penězi, jak poslat peníze, jak zaplatit složenku, jak platit kartou. Současně by měl také znát pojmy – dluh, úrok a s tím související znalost spotřebitelských úvěrů. Plánování rodinného rozpočtu se možná zdá logické, přesto si mnoho lidí své finance rozplánovat neumí a své problémy řeší právě spotřebitelskými a často také nebankovními úvěry, které je dostávají do dluhových spirál.

2. Průběh

Porozumět smlouvám je leckdy oříšek i pro odborníky. Ale aspoň znalost základních pojmů může pomoci zabránit zneužití. Schopnost vypočítat svůj výdělek a adekvátně s ním naložit. Vědět, kdy zbytečně plýtváte a nepodléhat zbytečnému utrácení.

3. Situační kontext

Mnoho lidí si neuvědomuje, jaká finanční rizika, s sebou přináší jejich nezodpovědné jednání v běžných životních situacích. Vzdělání a práce, rodina a domácnost, zábava a volný čas a společenská odpovědnost jsou základními prioritami, které by si měl každý uvědomit. Určit, co je pro vás prioritní (nájem, jídlo, oblečení) a zajistit, aby příjem byl vyšší než výdej je základem úspěšného chodu domácnosti a finanční stability.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: