11.5.2020
Kategorie: Bydlení

Máte svůj domov dostatečně zabezpečený proti nezvaným hostům?

Obavy ze zlodějů potrápí občas každého z nás, především ve chvíli, kdy se objeví ve vašem okolí nebo se dokonce vloupají do vašeho domu nebo bytu. V takové chvíli je zbytečné litovat nad nedostatečnou prevencí, ovšem poučení pro příště si z nepříjemného a často nebezpečného zážitku vezme každý.

I to nejmenší preventivní opatření může zabránit vniknout zloději nebo výtržníkům na váš pozemek, proto nepodceňte žádnou maličkost, zejména při vašem odjezdu na delší dobu.

Zamykejte všechny vstupy do domu

Když jste pryč, všechny dveře a okna musí být zajištěny. Pokud máte na místě také garáž nebo auto, ujistěte se, že jsou zabezpečené. Pokud jste doma sami nebo jsou vaši rodinní příslušníci doma bez vás, je důležité, aby byl váš byt stále v bezpečí. Ujistěte se, že jsou vnější dveře zamčené a že vnitřní nouzové zámky nejsou zablokovány pro případ, že by někdo v případě nouze musel opustit byt.

Poznejte své sousedy

Důvod je dvojí. Za prvé, dobré vztahy se svými sousedy pomáhají obrovskému zvýšit bezpečnost v ulici. To znamená, že vám budou dávat pozor na dům nebo byt – a naopak. Můžete je požádat, aby sbírali poštu nebo prováděli jiné kontroly, pokud jste pryč. Mohou také dávat pozor, pokud za vaší nepřítomnosti přijdou k vašim dveřím cizí lidé.

Za druhé, sousedství znamená, že hosté vašich sousedů budou také v těsné blízkosti vašeho domova. Takže pokud o nich něco víte, budete mít lepší pocit o neobvyklých návštěvnících domu nebo pokud některý z jejich hostů způsobí potíže, díky nimž se budete cítit nebezpečně. Potom můžete být v lepší pozici, abyste se mohli zdvořile zeptat, zda se něco stalo, nebo – v nejhorším případě – pokud potřebujete nahlásit jakoukoli podezřelou aktivitu.

Při podezření vyměňte zámky

Dům a především byt mělo pravděpodobně před vámi několik majitelů nebo nájemců. Vyměňte zámky hned po nastěhování, i kdyby to mělo být na vaše vlastní náklady, pokud bydlíte v nájmu.

Používejte zdravý rozum

Mějte na paměti, co lidé mohou vidět přes vaše okna. Pokud je to možné, nemějte viditelné cenné předměty prostřednictvím přístupných oken, i když jste doma. Zatáhněte závěsy a rolety, když nejste doma, a v noci, když vám světlo z bytu může zviditelnit váš domov pro všechny venku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: