13.4.2020
Kategorie: Zdraví

Máte rádi specifickou chuť a vůni tymiánu? Objevte také jeho zdravotní výhody!

Tymián je chutná bylina s terapeutickými vlastnostmi, která má mnoho zdravotních výhod. Tymiánový čaj může pomoci snížit krevní tlak, zbavit se respirační infekce, zklidnit dráždivý kašel a snížit úzkost. Vaše pleť může také těžit z použití tymiánového esenciálního oleje k odstranění infekcí a léčbě symptomů akné.

Tymiánový čaj si můžete připravit z čerstvých větviček tymiánové byliny nebo můžete použít sušený tymián. Dalším způsobem, jak těžit z tymiánu, je udělat tymiánovou tinkturu namočením tymiánových listů do alkoholu. Můžete také přidat tymiánový éterický olej do nosného oleje a aplikovat lék na kůži.

Co je tymián?

Tymián (Thymus vulgaris) je aromatická rostlina, která dobře roste v horkých a slunečných lokalitách. Tymián byl také uznáván pro své léčivé vlastnosti a byl široce používán v tradiční medicíně.

Tymiánový olej je silně antibakteriální, především na infekce ústní dutiny a dýchacích cest. Tymiánový olej také prokázal dobrou účinnost proti kmenům testovaných bakterií rezistenčních na antibiotika.

V tymiánových listech je také mnoho nutričního obsahu. Tymián obsahuje vysoké hladiny vitamínů a minerálů, které jsou dobré pro vaše zdraví. Vědci zjistili, že tymián obsahuje vitamíny A, C, E a K, jakož i minerály, jako je vápník, draslík, železo a fosfor.

Tymián na chřipku i akné

Protože tymiánový čaj je pro vás tak zdravý a dobrý, doporučuje se jím léčit infekce úst, zmírňovat zažívací potíže a pomáhat léčit respirační infekce. Jeho vysoké hladiny vitamínu C znamenají, že tymiánové extrakty jsou také dobré pro posílení vašeho imunitního systému.

Tymián má aromatickou chuť, která chutná skvěle ve většině potravin. Někteří lidé popisují chuť tymiánu jako chuť pepře s citrusovými a mátovými podtóny.

Tymiánový olej je také silný léčivý éterický olej. Například, tymiánový éterický olej má mnoho zdravotních výhod díky svým antimikrobiálním a antibakteriálním vlastnostem. Hlavní složkou éterického oleje z tymiánu je tymol, který je silným antioxidantem.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: