11.6.2018
Kategorie: Lifestyle, Zajímavosti

Lapač snů: K čemu slouží a proč si ho pořídit/vyrobit?

Původ tohoto kouzelného talismanu bychom našli v indiánských tradicích a zvycích. Má uchránit spící osoby od zlých snů a do jejich mysli vpustit pouze sny dobré.

Zlé sny se zachytí v síti a dobré putují po peříčkách do mysli spáče. Lapač zadrží zlé noční můry, které pak první ranní paprsky zneutralizují.

V současné době však lapače nepatří jen do indiánských legend, ale stále více si nacházejí své důležité místo ve velké části domácností a to nejen jako netradiční dekorace. Můžeme je spatřit jako přívěsek na klíčem nebo do auta nebo dokonce jako šperk.

Základ tvoří kruh

Může to být obruč nebo proutek z měkkého dřeva, který je oloupaný a zbavený kůry a omotaný koženým řemínkem. Vnitřek tvoří síť, uprostřed níž je korálek (osoba, kterou má lapač chránit). Síť chrání od zlých snů. Kruh je nejen symbolem nekonečna a vesmíru, ale i ochrana a překážky pro noční můry.

Síť byla původně vyplétaná z vláken rostlin, řemínků z kůže nebo zvířecích šlach. Pro současné lapače jsou ideálními materiály kožený řemínek, lýko nebo bavlněný provázek. Tvoří se technikou síťování a vyplňuje vnitřní prostor lapače.

Uprostřed síťky je upevněná šňůrka s korálkem a pírkem. Další pírka jsou umístěna ve sodní části lapače, po obvodu kruhu. Jejich počet by měl být lichý. Peříčka umožňují, aby pěkné sny hladce vklouzly do mysli spící osoby.

Pokud chceme, aby lapač fungoval, je potřeba používat materiál pouze přírodní.

Kam lapač umístit

Ideální místo je okno, jímž do místnosti vstupují první sluneční paprsky. Okno by nemělo být daleko od postele.Lapač může být umístěn i přímo nad postelí.

Pokud nemáte dobré spaní a jste – li zastánci tradic přírodních národů, můžete tuto pomůcku vyzkoušet. Jestliže jste k těmto věcem skeptičtí, získáte alespoň méně tradiční, avšak v dnešní době velmi oblíbenou, dekoraci.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: