6.7.2020
Kategorie: Bydlení

Kupujete dům? Poradíme vám, na co si dát pozor

Strávili byste jen 20 minut prohlížením nemovitosti, která bude vaším domovem po mnoho let? Někteří kupující to dělají a mnoho z nich toho po té lituje. Při prohlížení nemovitostí se zaměřte na několik základních faktorů, které odhalí kvalitu bydlení, jakou nemovitost poskytuje.

Zkontrolujte vlhkost v domě

Hlavními známkami toho, že je dům vlhký jsou zápach plísně, šupinatá omítka a stěny nebo stropy s vodoznakem. Zní to zjevně, ale ujistěte se, že se podíváte zblízka na strop, do rohů a kolem lišty. Dalším vodítkem by mohlo být, kdyby byla místnost právě přemalována – možná pokrývající vlhkost.

Má budova „zdravou“ strukturu?

Rozhlédněte se zejména kolem míst, kde se spojují rozšíření, stěny na konci terasy a arkýřová okna, která mohou začít padat nebo se uklánět od zbytku domu. Hledejte závady nyní, když se můžete zeptat vlastníka domu nebo realitního agenta a poté požádat inspektora, aby to prozkoumal později.

Kolik má dům úložného prostoru?

Úložný prostor je cenným, ale často přehlíženým aktivem. Kde budete skladovat svůj vysavač, ručníky, náhradní prádlo a krabice na nevyžádanou poštu? Je zde místo pro vestavěné skříně nebo police? Zejména v nově postavených domech může být skladovací prostor vzácný.

Na jakou stranu je dům postavený?

V zimě, během tmavého dne nebo v noci je obtížné rozeznat rozdíl mezi domem nebo zahradou orientovanou na sever a ji – ale v létě to může udělat rozdíl mezi domem, který je plný světla a tepla, a domem, který je frustrovaně temný.

Nestyďte se vzít kompas s sebou na prohlídku – možná ho máte v telefonu.

Jsou pokoje dostatečně velké pro vaše potřeby?

Vývojáři nových domů staví menší nábytek do místností, aby se jevily jako větší. Za předpokladu, že nebudete kupovat veškerý nový nábytek, jakmile se nastěhujete, bude váš stávající nábytek vhodný?

Jak stará je střecha?

Výměna střechy je nákladná záležitost a novější střechy mají v závislosti na materiálu očekávanou životnost pouhých 15–20 let.

Pokud má nemovitost rovnou nebo téměř rovnou střechu, podívejte se na materiál, kterým je utěsněna. V dnešní době je používána membrána, která je lepší než asfalt a štěrk, což může nechat okraje neuzavřené

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: