9.7.2018
Kategorie: Zajímavosti, Zdraví

Kolik pobytu na slunci je zapotřebí pro zdravé tělo?

Největším zdravotním přínosem slunečního záření je vitamín D, který tělo získá přirozenou cestou právě ze slunce. Jakmile na naše tělo začnou působit sluneční paprsky, spustí se produkce melaninu, který je zároveň zodpovědný za hnědnutí kůže.

Pobyt na slunci poskytuje našemu tělu celou řadu výhod

Kromě stimulace tvorby melaninu mají sluneční paprsky na lidský organismus celou řadu pozitivních vlivů. Nicméně s pobytem na přímém slunci to nesmíme přehánět.

  • Pomoc proti depresím

Sluneční paprsky zmírňují naše napětí, podporují lepší náladu a dodávají nám pozitivní energii.

  • Podpora lepšího spánku

Mozek, díky slunečním paprskům, produkuje melatonin – hormon spánku, který reguluje náš denní rytmus.

  • Prevence proti některým chorobám

Může za to vitamín D, který pomáhá snižovat zánět v těle. Sluneční záření podporuje růst nových kožních buněk a pomáhá uvolňovat buňky staré. Je to ideální pomocník při obtížích s lupenkou a dalších kožních obtíží. Také má pozitivní vliv na cévy, pomáhá snižovat krevní tlak a je ideálním pomocníkem při bolestech kloubů a kostí.

Jaká doba na slunci je ideální?

Vzhledem k tomu, že pobyt na slunci na nás má i negativní dopad a to především v podobě rakoviny kůže, je potřeba se proti slunečním paprskům vhodně chránit a využívat i správnou délku doby, při níž se slunečním paprskům vystavujeme. Věda však na tuto otázku ještě nenašla přesnou odpověď.

Obecně se má za to, že pro normální typ kůže je to asi 30 minut denně 3x týdně. Názory odborníků se však liší Minimální doba by však měla být 15 minut, neboť syntéza vitamínu v těle začne probíhat po 10 – 15 minutách pobytu na sluníčku.

Vhodná ochrana kůže

Poškození kůže slunečními paprsky se nemusí projevit ihned, může to trvat i několik let. Proto je vhodné kůži si před slunečními paprsky chránit a to především kvalitními ochrannými přípravky, které snižují riziko vzniku kožních obtíží a rakoviny kůže.

V žádném případě není pravda, že ve stínu, pod slunečníkem si kůži nemůžete spálit. Sluneční záření se dostává i přes mraky, takže i když je zataženo, můžete si kůži spálit.

Slunečním paprskům se nevystavujte v období od 11. do 15. hodiny, to je sluneční záření nejsilnější.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: