7.10.2019
Kategorie: Finance

Kdy je ten správný čas začít dávat dětem kapesné?

Chodí za vámi stále častěji vaše dítě s prosbou o peníze na nanuka, na nového „petshopáka“ nebo na kino? Můžete sice argumentovat tím, že vše stojí peníze a vy jich nemáte nazbyt, ovšem zejména malé děti to příliš nechápou. Podle průzkumů dostávají kapesné pouze dvě třetiny školáků, přitom většina psychologů, pedagogů a dokonce i ekonomů tvrdí, že dávání adekvátního kapesného je klíčové pro jejich finanční gramotnost.

Kapesné dávejte již v první třídě

Podle odborníků může dítě začít dostávat kapesné již ve chvíli, kdy umí počítat. Čím dříve začnete, tím lépe. Možná si řeknete, že prvňáček peníze nepotřebuje. Nikam sám nechodí a vy mu pořídíte vše, co potřebuje. Ovšem již v první třídě si dítě tvoří základy finanční gramotnosti a nejde ani tak o výši kapesného, jako o jeho pravidelnost. Prvňákovi postačí desetikoruna týdně do kasičky a za co ji utratí, nechte zcela na něm. Výše kapesného závisí na sociálních poměrech rodiny, důležitá jsou však pravidelné intervaly dávání kapesného. Pro malé dítě je měsíční kapesné příliš dlouhá doba. K měsíčnímu kapesnému přejděte, až bude váš potomek na druhém stupni.

U starších dětí se některým rodičům osvědčilo dávat dětem vyšší finanční obnos, ze kterého si děti platily také například tramvajenku, obědy nebo kroužky. Záleží na vás a na vašem dítěti, zda je natolik zodpovědné, že celý obnos neutratí za zbytečnost a nutnou část použije k „povinným“ platbám.

Za domácí práce neplaťte

Dáváte dětem peníze nepravidelně, pouze jako odměnu za domácí práce? Podle psychologů by uklizení pokoje nebo pomoc v domácnosti mělo být pro děti samozřejmé. Každý má v rodině nějaké povinnosti a úkoly a nikdo vám za ně neplatí. Není důvod, aby za své povinnosti bylo dítě placené. Pokud přijde dítě s nějakým nápadem, jak vaši domácnost vylepšit, odměnu mu dejte. Podpoříte ho v dalších nápadech.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: