21.5.2018
Kategorie: Zajímavosti

Kdy a jak se nejlépe učit?

Existuje celá řada metod efektivního učení. Každému vyhovuje něco jiného. Nicméně na některé věci spojené s učením bych měli brát ohled všichni, kteří se snaží něco naučit.

Podmínky pro učení

Mezi vhodné podmínky se řadí především prostředí, v němž učení probíhá. Ideální místo je vlastní pokoj nebo stabilní pracovní kout.

Důležité jsou hygienické podmínky v místnosti – čistý vzduch, dostatečné světlo, teplota (kolem 19 ºC) a klid, který podporuje soustředění.

Učení se v posteli není zrovna ideální volbou, neboť tělo vnímá postel jako místo odpočinku. Abyste se při učení nerozptylovali, je vhodné si připravit všechny potřebné pomůcky.

Důležité jsou i přestávky, učení je vhodné rozdělit si do bloků a mezi jednotlivými bloky dělat přestávky, do kterých zahrnete drobnou pohybovou činnost, případně svačinu.

Efektivní je učení aktivní – dělejte si poznámky, vytvářejte myšlenkové mapy, propojujte již dříve získané znalosti a zkušenosti, vytvářejte si mnemotechnické pomůcky.

Vhodná doba pro učení

Každý z nás je jiný a každému také vyhovuje jiná doba. Někdo je ranní ptáče, jiný zase noční sova. Ideální čas na učení si musí každý najít sám.

Ranní učení

Ideální je pro ty, kteří nemají problém se vstáváním a po ránu jsou plni energie a elánu. Pro ranní učení je také potřebný kvalitní spánek.

Pro ty, kteří nemají se vstáváním problém, je ráno nejproduktivnější část dne. Přináší s sebou celou řadu výhod – vychází slunce, které nám dává energii, všude je poměrně klid, než vstanou všichni ostatní, mozek je, po nočním spánku, odpočatý a je připraven přijímat informace. Ráno je, od přírody, přirozený čas pro vstřebávání nových poznatků.

Večerní učení

Ne každý je ranní ptáče. Někteří dávají přednost učení ve večerních a pozdních hodinách. Tato doba nabízí minimální rušení okolím, všichni již odpočívají či spí. Velkým plusem je i ticho, které nás v noci obklopuje.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: