27.10.2019
Kategorie: Zajímavosti

Kdo byli gladiátoři? Z otroků celebritami

Jak vypadala oblíbená antická zábava? Zubožení otroci, kteří v zoufalství svádí boj na život a na smrt před zraky stovek lidí. Vedle toho i pompézní oslavy vítězství miláčků lidu. Gladiátorské zápasy znamenaly mnohem víc, než jen boj o život. Zápasníci vedli na jednu stranu tvrdý život, ale jen část z nich neměla na výběr. V aréně se objevovali i svobodní muži lačnící po slávě s dýkami v rukou, nebo dokonce samotný císař. Jak fenomén gladiátorů vznikl a co bylo na pozadí?

Zabíjeli se, aby uctili smrt panovníka

Tradici slavných zápasů odstartovaly pohřební rituály. Svým bojem o život měli otroci oslavit smrt pána. První takový vražedný souboj zaznamenali písaři v roce 264 před naším letopočtem. Tehdy se k poctě šlechtice utkali tři jeho nevolníci. Událost uspořádali synové zesnulého. Věřili totiž, že lidské oběti obměkčí bohy a tím usnadní jejich otci klidný odchod do posmrtného života.

Pohřební rituál měl takový ohlas, že se brzy začali urození páni předhánět v tom, kdo uspořádá velkolepější masakr. Aby byl boj pro přihlížející zajímavější, začaly záhy vznikat i první gladiátorské školy. V té době také vzniklo označení bojovníků – gladiátorů. Jméno nesou podle názvu meče Gladius, se kterým bojovali.

Gladius, krátký meč byl nejznámější zbraní gladiátorů.

Hry nebyly jen o boji, důležitá byla i politika a obchod

Stranou od hlavního dění, tedy krvavými zápasy, se děly mnohdy důležitější věci. Politici si takto získávali popularitu u davů. Stejně tak se na zápasech přiživovali i obchodníci s otroky a trenéři bojovníků. Podobně jako na zápasy baseballu se chodili do arény dívat i agenti, kteří hledali nové gladiátorské talenty.

Trenéři sice nebyli mezi lidmi oblíbení, ve společnosti neměli dobrou pověst. To je ale nemuselo trápit, protože patřili k nejbohatším římským občanům. Zápasníky podrobovali náročnému výcviku. Nejúspěšnější ze sportovců pak dosáhli příjemného bydlení, vlastního maséra nebo výborné zdravotní péče.

Gladiátorova zbroj.

Otroci se utkali i s panovníky

Představa, že gladiátoři byli jen chudáci, kteří bojovali za další den života, je mylná. Mezi bojovníky byli otroci, zločinci, váleční zajatci a také svobodní Římané. Někdy se mezi nimi objevili i samotní císaři. Často si v cirku získávali oblibu davů, pro další byl boj před obecenstvem slastí.

Ať už se vydávali do boje s jakýmkoli záměrem, výsledek byl vždy jasný. Císař musí za každou cenu zvítězit. Například Commodus za život čelil 700 soupeřům. Tolik bojovníku neporazil díky obrovskému talentu, tréninku, nebo perfektní zbroji. Jeho soupeři se nechali raději ze strachu zabít, protože se báli, co by následovalo, pokud by vládce, byť jen lehce škrábli.

Gladiátorská Helma Španěl Maximus

V aréně byste našli lvy i velrybu

Stejný císař se rád chlubil i tím, že při jedněch hrách zabil stovku lvů. Nedodával ale, že je postřílel lukem, a navíc při tom stál na bezpečném místě. Zajímavé je, že si za zvířecí masakr nechal zaplatit milion cistercií, což na dnešní poměry vychází jako několik set milionů korun.

Stejně jako Commodus miloval krvavé hry i císař Caligula. Jeho nejslavnějším kouskem byl boj s kosatkou. Velrybu si nechal vytáhnout na souš a za skandování obecenstva ji s velkou pompou zmasakroval.

Colosseum v Římě.

Co se dělo s gladiátory ve výslužbě?

Spousta z nich zahynula v boji, co se ale dělo s ostatními gladiátory? Vzhledem k tomu, že velká část z nich byli otroci, jejich hlavním cílem bylo vydobýt si svobodu. Jiskrou naděje pro ně bylo získání dřevěného meče zvaného Rudis. Ten symbolizoval svobodu. Majitel takového meče přestal být otrokem, mohl vlastnit půdu a chovat se jako svobodný občan. Meč mohl gladiátor vyhrát výborným bojem, a také pokud si získal přízeň publika.

Vysloužilí zápasníci se pak stávali trenéry mladých zápasníků nebo působili jako ochranka. Slavné zápasy skončily v roce 393, kdy je císař Theodosius zakázal. To současně ale neznamenalo konec jejich otroctví.

Zdroje/foto: imdb.com, outfit4events.cz.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: