31.12.2018
Kategorie: Cestování

Kde najdeme nejvyšší a nejhlubší přirozené místo v Čechách?

Chcete-li navštívit v České republice dvě geograficky diametrálně odlišná místa, pak se vydejte na Sněžku a na opačný pól do Hřenska. První z nich je nejvyšším přirozeným bodem a druhý zas pro změnu nejnižším, chcete-li nejhlubším místem v Čechách. Pojem nejvyšší přirozený bod je na místě, jelikož absolutně nejvyšším bodem České republiky je vrchol vysílače na Pradědu, který se nachází v nadmořské výšce 1638 metrů. Tento umělý vrchol je umístěn na vysílači, který slouží i jako rozhledna. Samotný Praděd je nejvyšším vrcholem Jeseníků a nejvyšší horou Moravy.

Sněžka

Tato nejvyšší česká hora se nachází v pohoří Krkonoš, které územně patří do Královéhradeckého kraje. Podle nejnovějších měření má Sněžka nadmořskou výšku 1603 metrů a je to nejvyšší hora hraničního hřebenu Krkonoš i celého Česka. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice a nejvyšší vrchol se nachází na polské straně hranice, několik metrů západně od kaple sv. Vavřince. Na severní polské straně spadají srázy do údolí Lomničky, na jižní české do Obřího dolu. Západní svahy končí Úpskou rašelinou a východní klesají v Obří hřbet.

Údaje o Sněžce

Sněžka je vyhledávaným výletním cílem, který poskytuje neomezený panoramatický výhled. První v historii zaznamenaný výstup je z roku 1456, kdy se sem dostal jistý Benátčan Agricola, který v horách hledal drahé kameny. Název Sněžka pochází z 19. století a byl odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. Na vrcholu bylo postaveno několik staveb, jako je polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká kaple sv. Vavřince. Raritou je Česká poštovna – nejvýše položená poštovna v ČR, odkud můžete poslat pohled s razítkem Poštovna na Sněžce. Dostanete se sem buď lanovkou, nebo pěšky z Pece pod Sněžkou nebo od Luční boudy.

Hřensko

Toto městečko leží na řece Labi, jejíž hladina je v tomto místě nejnižším bodem Čech. Labe zde opouští české území a jeho hladina ve Hřensku dosahuje pouhých 115 metrů n.m. Fakticky i právně zde končí české území, neboť Hřensko je hraničním městem se sousedním Německem. Také je to vstupní brána do chráněné krajinné oblasti České Švýcarsko. Dostanete se sem po silnici z Děčína, případně na kole po nové cyklotrase nebo výletní lodí rovněž z Děčína.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: