21.10.2019
Kategorie: Cestování

Kam za krásnou přírodou a gejzíry? Na Island!

Stále více turistů lákají země, které nenabídnou horké počasí a s ním spojené koupání v azurovém moři a opalování na oblázkových plážích. Jednou z takových zemí je Island, který patří mezi nejméně zalidněné státy v Evropě. Hlavním a současně největším městem je Reykjavík a žijí v něm dvě třetiny populace.

Island je místem vody a ohně

Island je místem mnoha řek, jezer, potoků, ale také dechberoucích vodopádů. Téměř všechny vodní toky vznikají prostřednictvím ledovců a tektonických pohybů. Některá jezera vznikla v kráterech sopky, jiná jezera vznikla činností ledovců. Voda tvoří 2,67% povrchu státu.

Kromě vody je Island ostrovem ohně. Velké množství stále aktivních sopek chrlí žhavou lávu a horký popel. Islanďané se toho však rozhodli využít. V blízkosti sopek vyvrtají do země díry a napustí vodou. Ohřátou vodu následně využívají k vytápění svých domovů.

Se sopkami také souvisí termální prameny a gejzíry, které jsou pro Island typické. Pokud toužíte vidět největší a nejkrásnější horké gejzíry, vydejte se do lokality Haukadalur, kde jich je největší počet. Strokkur je v současnosti gejzír, který chrlí vody do největší výšky, přibližně do výše 20 m. Ještě nedávno jím však byl známý Stóri gejzír (Velký gejzír), který chrlil vodu do výšky 70 m a byl velkou turistickou atrakcí, v současnosti je však nečinný. Nejznámějším místem výskytu těchto úkazů je oblast Námaskard (Námafjall) u jezera Mývatn.

Islandské národní parky

Na Islandu se nachází tři národní parky. Vatnajökull se nachází ve východní části Islandu. Jeho součástí je stejnojmenný ledovec a úchvatná sopečná krajina. Park je druhým největším národním parkem na světě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Na západě země leží národní park Snæfellsjökull, který je 700 000 let starým stratovulkánem. Je známý zejména díky románu Cesta do středu Země z roku 1864 od Julese Verna, ve kterém postavy románu najdou průchod do středu Země na Snæfellsjökullu.

Þingvellir je národní park známý především pozůstatky jednoho z nejstarších parlamentů na světě –  althing. Park se nachází na jihozápadu země.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: