13.8.2018
Kategorie: Finance

Je numismatika věda nebo koníček, se kterým spoříte?

Numismatika je věda zabývající se kovovými penězi, především mincemi. Vedle vědeckého významu se postupně stala pro mnohé koníčkem, ale i dobrou investicí.

Vědní obor

Přesná definice numismatiky je, že je to nauk o kovových penězích. Ze širšího pohledu je to pomocná historická věda, zabývající se vznikem, vývojem a posláním peněz jako prostředku směny a uchovatele hodnot. Pod numismatiku se také zahrnují příbuzné obory, jako například nauka o řádech, vyznamenáních či pamětních medailích. Také jsou s ní spjaty příbuzné obory, jako jsou známky na pivo či chléb, medaile náboženské, školní a jiné. Jiná definice nechápe numismatiku jako vědu, ale jako označení pro sběratelskou činnost.

Sběratelství

Jednotný návod pro tuto zálibu neexistuje. Sběratel by si nejprve měl ujasnit sumu, kterou je ochoten za svou sbírku utratit. Pro mince, stejně jako pro všechny zbytné předměty, neexistuje trvalá poptávka, takže když sběratel zrovna potřebuje některou minci prodat, nemusí najít kupce.

Strategie sběratele

Ani obecně platná strategie pro vybudování sbírky neexistuje. Jinak postupuje člověk, který chce do mincí hlavně investovat. Jiný přístup zvolí zase ten, kdo tvoří sbírku historickou, geografickou nebo námětovou. Obecně platí, že zpočátku počet sbíraných mincí utěšeně roste, ovšem po určité době každý narazí na finanční nebo materiálový strop.

Mnozí sběratelé se zaměřují na antiku, středověk nebo novověk. Sbírání antických mincí je obtížné především z důvodu jejich vysokých cen. Údajně nejkrásnější mince celé peněžní historie byly raženy ve starověkém Řecku. Námětově bohaté a přitom velmi systematické bývají sbírky římských platidel.

Mince jako investice

Numismatika není jen pouhým koníčkem, ale také jedinečným investičním nástrojem. Nejlepších výsledků prodeje se dá dosáhnout v mezinárodní aukci. Postupem času došlo ve světě sběratelů k definování sběratelské ceny, která odráží zájem sběratelského trhu o konkrétní minci či bankovku. Od druhé poloviny 19. století vznikaly specializované obchody a aukční domy. S nástupem internetu se pro obchodování s mincemi otevřely sběratelům nové možnosti a jejich okruh se zvětšuje.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: