22.6.2020
Kategorie: Finance

Je lepší mít oddělené či společné finance? Jak to máte vyřešené vy?

Při plánování společného bydlení se musí pár vždy rozhodnout, jak budou v budoucnosti nakládat s financemi. Některým párům vyhovuje mít společné finance, jiné zase dávají přednost odděleným bankovním účtům. Ideální řešení bohužel neexistuje, navzdory tomu vám přinášíme několik tipů, které vám pomohou k efektivnímu rozhodnutí, ovšem nezapomínejte, že vše je o kompromisech.

Dávejte pozor na společné finance, pokud má jeden z vás špatnou úvěrovou historii

Žít s někým, kdo má špatné úvěrové skóre, vaše rozhodnutí ke společnému životu neovlivní.

Jakmile si zřídíte společný bankovní účet nebo si společně uzavřete hypotéku, mohlo by to ovlivnit váš kreditní rating.

Například, budete-li žádat o úvěr, můžete být odmítnuti“. Je to dobrý nápad pro vás oba, abyste si před sloučením svých financí zkontrolovali vzájemně svou finanční minulost.

Důvěra a spravedlnost

Když si otevřete společný bankovní účet, budete oba zodpovědní za jakýkoli dluh nebo přečerpání, takže je důležité, abyste si navzájem důvěřovali. (Manželé jsou oba zodpovědní za dluhy i s vlastními účty)

Musíte si ujasnit, co považujete za spravedlivý příspěvek, a držet se ho.

Nezapomeňte si prohlédnout všechny dohody, pokud se něco změní. Například pokud jeden z vás změní zaměstnání nebo pokud máte děti.

Stanovte hranice a ujasněte si nezávislost

Zkuste nastavit limit utrácení, takže cokoli nad tuto částku budete chtít utratit, rozhodněte společně, než si ji koupíte.

Ujistěte se, že jste předem o tom, jak moc potřebujete být oba nezávislí. Tímto způsobem oba víte, jak si stojíte, a nebudete se muset hádat o neshodách.

Ujistěte se, že jste rovnocennými partnery

Vyhněte se situaci, kdy jen jeden z vás „drží“ vaše finance.

Bez ohledu na to, jak nezkušený může být jeden z vás v oblasti správy peněz, umožnění jednoho partnera ovládat všechny společné finance je pro vás oba špatné.

Vzájemné porozumění znamená, že budete oba vědět, co si můžete a nemůžete dovolit, a že kdyby se něčemu z vás něco stalo, druhý by měl představu o jejich finančních záležitostech.

Promluvte si se svým manželem nebo partnerem o penězích

Je důležité přesně vědět, co se děje s vašimi penězi jako pár, takže o svých financích pravidelně a otevřeně diskutujte se svým partnerem. Pomůže vám to zůstat v kontaktu s domácími financemi, spravovat své peníze zodpovědně a řešit všechny problémy společně.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: