25.4.2016
Kategorie: Cestování

Je lepší koupit first nebo last minute zájezd?

Jaro se tradičně stalo dobou, kdy cestovní kanceláře ve velké míře nabízí atraktivní first minute a současně i last minute zájezdy. Mezi nabídkami jsou zásadní rozdíly, které byste měli znát. Která nabídka je pro vás jako zákazníka výhodnější? A kdy je nejlepší zájezd koupit?

Lákavé first minute nabídky

Pokud má označení first minute, značí to, že se jedná o novou nabídku. Cestovní kanceláře tyto typy zájezdů prodávají až 3 měsíce před termínem odjezdu. Výhodou first minute je, že si můžete vybírat z největšího počtu zájezdů. V nabídce pro jednu destinaci jsou třeba i desítky hotelů. Ty mezi sebou můžete porovnávat a vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům. Pokud koupíte first minute, budete mít dost času na oznámení termínu dovolené zaměstnavateli. Výhodou také je, že při koupi obvykle nemusíte platit celou sumu zájezdu. Zaplatíte pouze zálohu a vše doplatíte až později. Nevýhodu tato nabídka má asi jedinou, ale poměrně zásadní. Je to cena, která je až o několik tisíc korun vyšší než u last minute.

zajezdy_01

Vyplatí se více last minute?

Last minute jsou zájezdy, které kupujete tzv. na poslední chvíli. I těch nabízí cestovní kanceláře desítky. Největším problémem last minute je, že se jedná o omezenou nabídku. Jedná se vlastně o nabídky, které zbyly. Vybíráte tedy z omezeného množství hotelů i destinací. Většinou se jedná o zájezdy, které mají termín odjezdu cca do týdne. Pokud si v práci nemůžete dovolit vzít tak narychlo volno, není tato nabídka pro vás určena. Last minute zájezdy jsou i přes jejich mírná negativa oblíbenější než first minute. Důvodem je jejich razantně nižší cena. Někdy to může být i cena poloviční.

zajezdy_02

Kde hledat?

Pro hledání výhodných zájezdů doporučujeme internetové srovnávače zájezdů, které dokáží nabídky rychle vyhledat podle ceny či data odjezdu. Při uzavírání smlouvy je vždy lepší, když ji podepíšete přímo s cestovní kanceláří a ne se zprostředkovatelem.

Mezi nejznámější srovnávače zájezdů patří: cestolino.cz, sdovolená.cz, trivago.cz, travelportal.cz a další, které jednoduše najdete pomocí vyhledávačů google či seznam.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: