8.8.2016
Kategorie: Finance, Účty

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Na první pohled se jedná o 2 naprosto stejné produkty. Debetní a kreditní karta mají stejnou velikost, počet číslic, jsou vyrobeny ze stejného materiálu, na obou je logo vaší banky, vaše jméno a iniciály. Z pohledového hlediska mezi nimi není žádný rozdíl. Při bližším pohledu na jejich funkce ale několik zásadních rozdílů najdete. Jaké to jsou?

Veřejnost rozdíly nezná

Drtivá většina obyvatel ČR se o rozdíly mezi těmito dvěma druhy karet nikdy nezajímala a ani je nezná. Abyste rozdíly mezi nimi našli, je zapotřebí znát charakteristiku obou druhů. Co je tedy vlastně kreditní karta a k jakým účelům slouží a co je karta debetní?

Debetní karta

Možná si myslíte, že při založení účtu u své banky dostanete automaticky kreditní kartu – kreditku. To je ovšem omyl. Při založení účtu u své banky dostáváte kartu debetní. Právě debetní karta je součástí běžného účtu. Slouží především k výběrům z bankomatů a běžným platbám v obchodě. Debetní karta umožňuje pracovat pouze s financemi, které jsou v danou chvíli na vašem bankovním účtu. Pokud máte na účtu jen 1 000 Kč, tak vám neumožní vybrat 1 500 Kč. Pro takové případy byste museli mít u své banky zřízenou službu kontokorentu, která dovoluje „jít do mínusu“.

platebni_karty_01

Kreditní karta

Kreditní karta není nutně spojena s bankovním účtem. Prostřednictvím této karty vám bankovní společnosti půjčují finanční prostředky. Tuto kartu si můžete nechat třeba jako rezervu. Peníze na ní uložené nejsou vaše, ale bankovní společnosti a vy je můžete nebo nemusíte využít. Pokud ale finanční sumu na kreditní kartě využijete, měli byste jí co nejdříve na kartu vrátit, ideálně v bezúročném období. Po uplynutí této doby vám začnou naskakovat úroky, které mohou být i 30%. Kreditní karta rozhodně není určena k provádění běžných finančních transakcí.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: