7.3.2016
Kategorie: Cestování, Zdraví

Jaké očkování se vyplatí na cestu do exotické destinace?

Zatímco Evropa je poměrně bezpečná, například o Asii a Africe už to tolik neplatí. Na těchto kontinentech je vyšší pravděpodobnost nákazy celou řadou nemocí. Pokud plánujte vyrazit do exotiky, měli byste přemýšlet o vhodném očkování. Proti jakým nemocem je dobré se chránit, kolik za to zaplatíte a kde se nechat očkovat?

Cestovatelská trojka!

Zkušení cestovatelé hovoří o tzv. očkovací „trojce“. Jedná se o 3 typy očkování, které by měl mít každý, kdo se odhodlá vyrazit mimo Evropu.

Do „trojky“ patří:

1. Očkování proti žloutence

Nejlepší je, když se necháte očkovat proti žloutence typu A i B. Žloutenka typu A je nebezpečnější, protože se můžete nakazit například i z kontaminované vody. Žloutenkou typu B se nakazíte pouze při styku s osobou, která nemoc má – k jejímu přenosu stačí i kapka krve. Za jednu dávku zaplatíte cca 2000 Kč. Jsou potřeba 3 vakcíny.

20_ radyprovsechny.cz_ockovani_01

2. Břišní tyfus

Břišní tyfus se v Evropě vyskytuje jen málokde, ale v zemích třetího světa je poměrně hojný. K přenosu dochází při styku s nemocným člověkem nebo bacilonosičem, nakazíte se také kontaminovanou vodou nebo potravinami. Břišní tyfus se projevuje horečkou a zažívacími problémy. Jedna vakcína stojí cca 850 Kč a je účinná po 3 roky.

3. Vzteklina

Vzteklina je smrtelné onemocnění, kterého je na místě se bát! V exotických zemích se setkáte s volně pobíhajícími psy, kočkami, opicemi, mývaly a jinými zvířaty. Ti všichni mohou vzteklinu mít, kousnou vás a rázem jste v ohrožení života. Za očkování proti vzteklině zaplatíte cca 580 Kč.

20_ radyprovsechny.cz_ockovani_02

Do jaké země budete cestovat?

„Trojka“ je jen doporučený základ. Nutnost očkování se odvíjí od země, do které chcete vyrazit. Někdy je vhodné i očkování proto žluté zimnici, choleře aj. Před cestou je určitě vhodné navštívit očkovací centrum, kde vám poradí, jaké očkování je pro vás vhodné.

POZOR – některé typy očkování se provádí v cyklech. Aby vakcína fungovala jako ochrana, je třeba se nechat očkovat v dostatečném předstihu. Doporučují se minimálně 3 měsíce před cestou.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: