6.6.2016
Kategorie: Auto-moto

Jaké jsou rizika spojená s nákupem ojetého auta?

Ne všichni chceme investovat několik set tisíc do nákupu zcela nového vozu přímo z výroby. Automobily rychle ztrácí svou hodnotu a přitom kvalitně vybrané ojeté auto může svému novému majiteli přinést ještě dlouhé roky spokojeného užívání bez nutnosti oprav. S jejich nákupem ale budou vždy spojena určitá rizika. Jaká?

Nikdy neznáte skutečný stav vozu

Největším rizikem při nákupu ojetých aut je fakt, že nikdy neznáte detailní stav vozu a jeho součástek. Některé vady se snaží skrýt prodejci. Jedná se například o přetočené tachometry, zakrytí rzi a promáčklin na kapotě nebo zatajení nabourání vozu. I když koupíte vůz, u kterého prodejce nic nezatají, nevíte, jak s ním předchozí majitel zacházel a jezdil a v jakém stavu jsou důležité součásti motoru. Existují různé možnosti, jak koupit ojeté auto. Každý má svá větší nebo menší rizika. Jaké to jsou?

Nákup od známého nebo od rodiny

První možností je koupě ojetého auta od příbuzného nebo od dobrého kamaráda. Tato metoda je považována za nejvíce bezpečnou, alespoň pokud máte dobré známé. Víte totiž, jak byl předchozí majitel s autem spokojený, jak se o něj staral a jak s ním jezdil. Navíc se dá předpokládat, že člen rodiny nebo dobrý kamarád nepředraží cenu auta.

koupe_auta_01

Nákup z autobazaru

Nákup auta z autobazaru je stále nejčastější formou nákupu ojetých aut. I když se stále najdou podvodní prodejci, obecně kvality a záruky u autobazarů rostou. Bazary nechávají vozy detailně prověřit po technické i právní stránce a mohou garantovat například původ vozu, počty najetých kilometrů i nebourání auta.

Nakup přes inzerát

V dnešní době inzertních portálů na internetu je velice rozšířen i prodej aut na inzerát přes internet. Tento způsob je považován za nejméně bezpečný. Nikdy totiž nevíte, zda se nejedná o podvodného prodejce, jaký je stav vozu a máte minimální záruky. Odborníci se dokonce shodují na tom, že až 2/5 aut nabízených přes inzerát, byla bouraná.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: