11.7.2016
Kategorie: Finance, Půjčky

Jaké jsou druhy hypoték?

Hypotéku má v současné době sjednanou už 1/3 obyvatel České republiky. Její základní druhy jsou účelová a neúčelová hypotéka. Kromě těchto dvou druhů ale existují také další variace hypoték, více konkrétní a mnohdy kombinované. Jaké druhy hypoték je v současné době možné na českém finančním trhu sjednat?

Předhypoteční úvěr

Tento finanční produkt lze využít k financování nákupu domu, bytu či pozemku, na který nelze v současnosti uplatnit zástavní právo banky. Uchazeč ale splňuje všechna ostatní kritéria banky pro jeho poskytnutí.

Offsetová hypotéka

Specifikem tohoto typu hypotečního úvěru je fakt, že banka proti poskytnutému úvěru započítává také výši finančních prostředků, které jsou na vašich spořicích či termínovaných účtech. Úroky platíte pouze z rozdílu mezi výší úvěru a výší úspor.

Hypotéka bez doložení příjmů

Unikátní druh hypotéky, při kterém žadatel nemusí dokazovat výši svých příjmů. Banky se vystavují většímu riziku a výše hypotéky je většinou ovlivněna hodnotou zastavené nemovitosti. Kvůli vyššímu riziku je vyšší také úroková sazba v porovnání s ostatními druhy hypoték.

hypoteka_01

Kombinovaná hypotéka

Většinou klasický hypoteční úvěr, který je ale kombinován s některými dalšími finančními produkty. Nejčastěji se jedná o kombinace s životním pojištěním nebo cennými papíry. Žadatel využitím dalších služeb od banky zvýhodňuje svou pozici.

Zelená hypotéka

Slouží jen výhradně k financování bydlení, na které bude jeho majitel vyžadovat k financování dotaci ze Státního fondu životního prostředí v programu Zelená úsporám dle platných norem.

Novomanželská hypotéka

Novomanželská hypotéka má základní parametry hypotéky klasické. Většinou je poskytována manželským párům do věku 36 let bez dětí nebo s jedním dítětem. Žadatelé, kteří splňují podmínky, získají v prvních letech splácení i několik výhod, jako je odložení splátek, dočasné snížení splátky, prodloužení splatnosti a další.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: