4.3.2019
Kategorie: Zajímavosti

Jak žít podle trendu zero waste?

Představte si svět bez odpadků. Bez skládek na loukách. Představte si čisté lesy i ulice bez pohozených obalů od sladkostí nebo lahví od pití. Představte si, že existují domácnosti, které vyprodukují jednu malou tašku odpadků za měsíc a z toho ještě půlku vyhodí do tříděného odpadu.

Zdá se vám to nemožné? Zkuste se zamyslet nad tím, kolik zbytečného odpadu vyprodukujete vy. Možná si řeknete: „Mě se to netýká. Co já sám s tím zmůžu?“ Jistě, zahlcená planeta odpadky se bude týkat až našich dětí nebo vnoučat. Zkuste s námi pár tipů, jak planetu ušetřit dalšího zbytečného odpadu.

 1. Nepoužívejte plastové nádobí – Pokud nechcete při grilování používat sklo, pořiďte si nerezové nádobí, které se skvěle hodí i pro cestování.
 2. Nekupujte papírové utěrky – Látkové utěrky i kapesníky můžete stále dokola prát, takže ještě ušetříte.
 3. Vyhněte se polystyrenovému nádobí – Pokud si objednáváte jídlo, mnoho jídelen umožňuje dávat obědy do vlastních nádob nebo používají misky papírové misky.
 4. Minimalizujte odpad z potravin – Plánujte jídlo dopředu. Zbytky se snažte zužitkovat. Ovoce do džemů a ze zeleninu do vývaru.
 5. Vyhněte se plastovým taškám a pytlíkům – Látkové nebo síťované tašky i pytlíky seženete v mnoha módních provedeních.
 6. Nekupujte malá balení – Když máte možnost koupit produkt ve větším balení, využijte toho. Větším balením bude o jeden obal méně a navíc bývají cenově výhodnější.
 7. Využijte obaly z pevných materiálů – Když koupíte kávu ve skleněné dóze, můžete sklenici využít k odsypání velkého balení rýže nebo těstovin.
 8. Noste lahve na vodu – Noste lahev na vodu po celý den.
 9. Pořiďte si termohrnek na kávu s sebou – Většina kaváren vám kávu udělá do vašeho hrnku. Šetříte životní prostředí a navíc ušetříte i peníze za kelímek
 10. Recyklujte vše, co můžete – Sklo, papír a plasty patří do tříděného odpadu.
 11. Pořiďte si popelnici na bio odpad – Když žijete v domě a nekompostujete, pořiďte si popelnici na bioodpad, kam můžete vyhazovat nejen odpad ze zahrady, ale také některý z kuchyně.
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: