20.2.2017
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak zesvětlit interiér?

Světlý interiér je nejen příjemný z estetického hlediska, ale také důležitý z několika důvodů. Tmavé prostředí v kombinaci se zvýšenou vlhkostí je totiž ideálním zdrojem pro tvorbu plísní, hub a rozmnožování roztočů. Proto bychom se měli snažit svůj interiér co nejvíce prosvětlit. Jak to provést si můžeme ukázat na několika tipech.

Význam barev

Je známo, že světlé barvy daný prostor opticky zvětší. Před malováním stěn je dobré si barvy vybírat nejen podle vlastního vkusu, ale také si vypozorovat jak do místnosti svítí sluníčko. Barvy je třeba vybírat přímo v dané místnosti, jelikož jejich odstíny se mění podle druhu osvětlení. Některé barvy vypadají zcela jinak za přirozeného denního světla a při umělém osvětlení. Pro optické zvětšení prostoru jsou vhodné světlé pastelové barvy. Opačným efektem působí červená, žlutá a modrá barva. Světlou barvou lze zesvětlit i jinak tmavý kout, nebo celou málo osvětlenou místnost.

interior-1026446_960_720

Nábytek a bytové doplňky

Pro maximální zesvětlení i tmavé místnosti je dobré vybírat co nejsvětlejší nábytek. Důležitý je také co nejvolnější prostor. Přeplácanost nahrává dojmu, že místnost je tmavá. Interiér musí působit vzdušně, a proto vyřaďte nábytek, který nevyužíváte. Nejvíce místnost ztmaví těžké závěsy, které raději nahraďte krátkými záclonami a případně roletami nebo žaluziemi, které lze přes den roztáhnout.

Osvětlení

Nejtmavšími místnostmi v bytě jsou obvykle předsíně, koupelny a WC. K jejich zesvětlení jsou ideální bodová světla, která lze nainstalovat na více místech najednou, nasměrovat je a osvítit celý prostor.

Světlíky

Světlíky a světlovody jsou novinkou posledních let. Slouží pro prosvětlení interiéru denním světlem se zanedbatelnými provozními náklady. Jediné náklady vynaložíte pouze na jejich pořízení a instalaci a dále již máte světlo zadarmo. Tyto efektní a efektivní produkty jsou vhodné pro rodinné domy i pro komerční objekty. Jejich výhodou je, že je lze nainstalovat na rovnou i šikmou střechu. Do některých typů lze namontovat i úspornou žárovku, takže světlík či světlovod může sloužit i po setmění jako bezpečnostní osvětlení na chodbě či na schodišti.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: