10.10.2016
Kategorie: Bydlení, Zahrada

Jak zbavit zahradu slimáků?

Slimáci na zahradě nepotěší nikoho. V posledních letech se stal postrachem všech zahrádkářů plzák španělský, který patří do čeledi slimáků. Do Evropy byl zavlečen z Pyrenejského poloostrova rostlinným materiálem a odpady, postupně vytlačil původní druhy plzáků a nyní páchá obrovské škody na zemědělských plodinách a v našich zahradách. Na zahradě se nikdy nezbavíte úplně, ale můžete jejich množství radikálně snížit několika způsoby, nebo jejich kombinací.

Indičtí běžci

Tyto roztomilé kachny s dlouhým krkem se mohou stát vašim pomocníkem. Nelze říct, že by se výhradně živily slimáky, ale jejich vyhledávání a pojídání je pro ně zábavou a také zpestřením jídelníčku. Stačí si pořídit páreček a ještě budete mít užitek z kachních vajec, pro která se především tyto kachny chovají.

Chemie

Z chemických přípravků se nejvíce používají malé granulky Vanish. Je to návnada, ze které se na zahradě vytvoří několik hromádek v nejexponovanějších místech, jako jsou okraje záhonů nebo obvyklé trasy slimáků, kudy se k vám dostávají z neposečené louky apd. Účinné jsou tyto granule také pod starým prknem, kam slimáci zalézají před sluncem. Použít lze také vydlabanou půlku melounu či starou misku. Negativním jevem při hubení slimáků tímto způsobem jsou slizké stopy, které hynoucí slimáci za sebou zanechávají.

garden-959920_960_720

„Nehumánní“ sběr

Někteří ochránci přírody namítají, že sbírání slimáků a jejich hubení v solném roztoku je nehumánní. Ovšem tento způsob je nejefektivnější. Do kyblíku nebo plastové lahve nalijeme trochu vody a nasypeme hrst soli. Slimáky pak sbíráme a vhazujeme do nádoby, kde je roztok spolehlivě zahubí. Otázkou je poté co s nimi. Nejlepší je jejich spálení na ohništi.

Pastičky

Pokud se nám nechce sbírat, můžeme slimákům připravit pasti ze starého kastrolu nebo misky, do které je přilákáme na oslazenou vodu nebo pivo. Slimáky to přiláká a v nálevu se pak utopí. Jinou pastí je již zmíněné prkno nebo jiný předmět, pod který umístíme Vanish. Slimáci vyhledávají hlavně vlhko, takže tato past je na jejich ničení ideální. Další variantou jsou různé překážky na okraji záhonů, jako je popel, drcené skořápky z vajec, dřevěné piliny nebo štěpky.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: