8.10.2018
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak zařídit bydlení v retro stylu?

Nadchli jste se pro retro styl, který byl k vidění především šedesátých až osmdesátých letech 20. století, a rádi byste si tímto způsobem zařídili i vlastní bydlení. Jaké materiály, barvy a bytové doplňky k tomu využijete, na to se můžete podívat s námi.

Retro v bydlení

Pro toto období byly typické výrazné a syté barvy, geometrické vzory a květinové motivy. Velkými vzory lze ozdobit zdi a to nejen pomocí výmalby, ale i klasických tapet. Odvážné vzory se mohou o objevit i na nábytku a to díky výrazným látkám. Atmosféru doladí i koberečky, závěsy nebo polštářky v podobném duchu. Je však důležité udržet jednotnou linii a to tím, že si vyberete pouze několik vzorů nebo barev. Velkou úlohu hrály i nápadné doplňky.

Co se materiálů týká, prim hrála syntetika, především umakart nebo vinyl. Mezi další často používané materiály patřilo dřevo, mosaz nebi litina.

Mezi časté barevné kombinace patří:

  • světle šedá + tmavě šedá + hořčicově žlutá
  • olivově zelená + oranžová + modrá
  • jasně červená + tmavě třešňově červená
  • světle blankytně modrá + bledě fialová + pastelově žlutá + krémově růžová
  • citrónově žlutá + jahodově červená + trávově zelená + sytě černošedá

Nábytek inspirovaný retro stylem

Nábytek je charakteristický nezaměnitelnými tvary a elegantním řešením. Dominantou tohoto typu nábytku je především jednoduchý a funkční design, který nabízí menší rozměry. Je tedy vhodný i do menších obytných jednotek.

Bytové doplňky

Využít můžete repliky či originály jedinečných předmětů, mezi něž patří například plechové cedule nebo plakáty s unikátní grafikou. Nádhernou dekorací budou také solitérní kousky v podobě starých, dobových fotoaparátů, plechových teploměrů nebo nádherné stolní retro hodiny.

Možná ještě nějaké kousky naleznete na půdě u babičky. Neváhejte a pusťte se do jejich renovace. Můžete jim dát novou barvu, sedací soupravu přečalounit a nebojte se experimentovat. Výsledek určitě bude stát za to.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: