12.12.2016
Kategorie: Bydlení, Zahrada

Jak založit živý plot?

Ideální období pro sázení keřů, tedy i živého plotu, je měsíc říjen. Než začnete připravovat prostor a nakupovat keře, ujasněte si, co od plotu očekáváte. Túje nejsou jediné, které vám živý plot vytvoří. Mezi stálezelené keře patří třeba střemcha, zimostráz nebo bohyně. Také můžete použít tis, jedlovec či cypřišku. Hledáte – li rostliny, které mají zahradu oddělit pouze opticky, vsaďte třeba na mahonii nebo kalinu.

„Adepti“ pro výsadbu

hedge-229446_960_720Túje jsou asi nejpoužívanější rostlinou pro tvorbu živého plotu. A čím si získaly svou oblibu? Hlavně díky rychlému růstu a nenáročné péči.

Stálezelené listnaté keře vás také účinně skryjí. Použít můžete například zimostráz, který je také ideální na tvarování, dřišťál nebo hlohyni. Poměrně velké výšky dosahuje pěnišník. Pro nižší plůtky volte mahonii nebo střemchu, ta sice roste pomaleji, ale nádherně kvete a tím váš plot oživí. Nádherné jsou živé ploty z listnatých keřů, které se v průběhu roku mění. Mezi ně patří muchovníky, aronie nebo rakytník. Ve výsadbě buďte kreativní a kombinujte více druhů, plot pak bude zajímavější po celý rok. Keře také mohou tvořit předěl u pergoly.

Ploty s ovocem

Také ovocné keře se dají využít coby živé ploty, hodí se však spíše k optickému oddělení zahrady nebo „schování“ kompostu. Ocení je ti, kdo mají menší zahrádky, tady je potřeba využít každý kousek. Použít můžeme rybízy, angrešty, maliny nebo ostružiny. Musíte však počítat, že v dospělosti „trochu narostou“.

Péče o plot

Po výsadbě rostlin musí být půda stále vlhká, tudíž intenzivně zavlažujeme. V dalších letech postačí zalévat jen při dlouhodobém suchu. Hnojení první rok vynecháme, v dalších letech je důležité u stříhaných plotů – pro nasazení nových výhonků potřebují dostatek živin. Dřeviny, které jsou choulostivější, musíme chránit před mrazem. Na kořeny přihrneme zeminu, případně zasypeme listím a obložíme chvojím. Pokud je sněhu hodně, setřepáváme ho, aby nehrozilo zlomení dřevin.

Rada na závěr: Při plánování berte v potaz, kolik prostoru budou keře potřebovat a jak rychle porostou. Také nesmí být část plotu na slunci a část ve stínu, neporoste vám rovnoměrně.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: