1.10.2018
Kategorie: Cestování, PR

Jak začít s potápěním? Není to tak těžké, jak si možná myslíte!

Potápění je fascinující aktivita, kterou si v zahraničí každoročně vyzkouší několik desítek tisíc Čechů. Několik tisíc jich dokonce zamíří do vzdálených mimoevropských destinací a domů se vrací s nezapomenutelnými vzpomínkami na překrásný podmořský svět. Láká vás to také, ale nevíte, jak s potápěním začít? V tomto článku najdete důležité informace, které byste měli pro začátek vědět.

Proč je dobré absolvovat kurz potápění?

Potápěčský kurt teoreticky nepotřebujete. Můžete si nastudovat základy na internetu, zakoupit vybavení a vyrazit za dobrodružstvím. Tento přístup však není tak výhodný, jak se vám možná nyní jeví. Po absolvování kurzu získáte kvalifikaci, která vám umožní potápění s přístrojem společně s jiným potápěčem se stejnou či vyšší kvalifikací. Nebudete potřebovat instruktora, což se vám může hodit. V rámci základních kurzů se jedná o potápění do 40m hloubky.

Bez certifikace zároveň narazíte na problém se zapůjčením vybavení. Půjčovny ho zpravidla poskytují pouze certifikovaným potápěčům a ostatním nezbývá, než si s sebou vzít vlastní potápěčské lahve – a to je v případě potápění na druhém konci světa krajně nepraktické.

Dalším důvodem pro absolvování potápěčského kurzu se zkušeným instruktorem je fakt, že se během něj dozvíte životně důležité informace a osvojíte si základy potápění. Minimalizujete tím mnohé rizika, a pokud se pod vodou dostanete do kritické situace, překonáte ji mnohem pravděpodobněji, než kdybyste se kurzu neúčastnili.

Kde můžete potápěčský kurz absolvovat?

Potápěčský kurz lze absolvovat v domácích podmínkách i v cizině, třeba během dovolené. Která varianta je lepší? Názory instruktorů se rozchází – ti „vnitrozemští“ preferují delší kurz o délce trvání min. několik týdnů až měsíců, v rámci kterého se začínajícímu potápěči nově nabyté znalosti „uleží“, zatímco druhá skupina preferuje velmi intenzivní několikadenní kurz.

Nezapomeňte se pojistit

Rozhodnete-li se pro kurz potápění v cizině, nezapomeňte si před odjezdem sjednat odpovídající pojištění pro potápěče. To se vám samozřejmě bude hodit také v případě, že si certifikát uděláte v České republice a do zahraničí vyrazíte za potápěním. Pojištění pro potápěče se obvykle rozlišuje podle hloubky. Například v nabídce ERGO pojišťovny najdete potápění do 40m v kategorii adrenalinových sportů, zatímco potápění v obtížných podmínkách (nad 40m) mezi sporty extrémními.

Zkušenější potápěči si obvykle sjednávají připojištění do větší hloubky, i když mají v plánu mělké ponory. Nechtějí riskovat, že je stáhne proud níže, než kde platí levnější varianta pojištění. Pojišťovna by v takovém případě odmítla plnění.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: