3.7.2020
Kategorie: PR, Různé

Jak zabránit kousnutí klíštětem? Poučte se z osvědčených rad

Zima byla mírná, a tak klíšťata, ostatně jako je už zvykem, nevymrzla. Obecně platí, že rostoucí průměrné teploty a mírné zimy nahrávají právě klíšťatům. Jejich aktivita v horkém parném létě potom dosahuje maxima. Klíšťata nejčastěji přenášejí boreliózu a případně také encefalitidu. První onemocnění je mnohem častější a bohužel na ni není očkování, na rozdíl od encefalitidy. Takže ani očkování vás spolehlivě neochrání proti přenesení všech onemocnění z infikovaného klíštěte.

Základní ochrana proti klíšťatům

Pokud se tedy pohybujete v přírodě, stojí za to myslet na patřičnou ochranu. A tou přírodou myslíme třeba i situaci, kdy jdete posekat vzrostlejší trávu. Chránit se lze samozřejmě nejrůznějšími repelenty, které mají podobný účinek jako repelenty proti komárům. Stejně jako u komárů tak rovněž u klíšťat platí, že jim nejsou příjemné určité látky, které se mohou uvolňovat naší kůží. Kromě repelentů se tak doporučuje například konzumace vitamínu B, který klíšťatům takzvaně „nevoní“. Aby taková ochrana ale byla účinná, je potřeba konzumovat doplňky stravy s tímto vitamínem pravidelně. Pro zvýšení příjmů tohoto vitamínu je dobré také pivní droždí. Z hlediska prevence je vhodné dodržovat i některá další opatření. Mezi ta patří:

  • Volba vhodného oděvu
  • Prohlídka po každém návratu domů

Volbou vhodného oděvu dokážete zázraky. Pokud například jdete sekat již zmiňovanou trávu, určitě není dobré to dělat naboso v sandálech nebo v teniskách. Chraňte své zdraví a vezměte si vyšší obuv, třeba gumáky. Klíště tak bude mít méně příležitostí k zachycení. Rovněž je vhodný libovolný kluzký oděv, kde má klíště také problém se zachytit. Základem je pochopitelně se po návratu domů prohlédnout, a to i různé záhyby a těžko přístupná místa, třeba podpaží nebo třísla.

Domácí mazlíčci

Pozor také na domácí mazlíčky, pro které jsou určena antiparazitika. Chrání nejen zvíře, ale také vás, protože i od klíštěte přisátého na kočce nebo psovi se můžete sami infikovat.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Ostrovem inspirace. Magazínem, který vás informuje o dění kolem nás.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: