23.12.2015
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak zabít doma vánočního kapra?

Stále více rodin si nechává zabíjet vánočního kapra již při zakoupení a na doma si pak nechávají jen práci s naporcováním masa, osolením, obalením a usmažením. Děti ale milují, když se mohou na kapra chodit dívat do vany, jak si plave, chodí mu čeřit vodu a i pro ně je kapr ve vaně signálem blížících se Vánoc. A když už je kapr i ve vaší vaně, měl by být ten samý i na vaší štědrovečerní tabuli. Jak správně zabít vánočního kapra?

Příprava je velmi důležitá

Ze všeho nejdříve je důležité si vše připravit. Až přijdete k samotnému procesu a vyndáte kapra z vany, už bude na připravování pozdě. Když budete mít vše nachystáno, uvidíte, že vám vše půjde mnohem snadněji. A co si nachystat? Základem všeho je v kuchyni velké prkénko. Ideální je, když na okrajích prkénka budou žlábky, které zachytí krev, aby se vám nedostala po celé lince. Připravte si také alespoň 2 utěrky. Jednu na kapra a jednu pod něj. Dále by neměl chybět ostrý nůž a palička na maso. Pak už můžete přikročit k samotnému procesu.

kapr_02

Nejprve omráčit

Mnoho domácností praktikuje zabíjení kapra jen uříznutím hlavy. Podle správných postupů by ale kapr měl být ještě před uříznutím hlavy omráčen. Je otestováno, že nejprve omráčení a pak až uříznutí hlavy a vykrvácení je nejhumánnějším způsobem zabití vánočního kapra. Stejně tak, jako je u humra vhození do vroucí vody, kapr by měl být nejprve omráčen.

Kde kapra omráčit?

Mnoho laiků diskutuje o tom, na jakém místě je nejvhodnější kapra omráčit, Tedy přesněji, do jakého místa kapra udeřit, aby byl omráčen co nejdříve. Odpověď je však velmi jednoduchá. Kapra stačí silou udeřit paličkou na maso přímo mezi oči na vrchní část hlavy. Toto místo je nejvhodnější.

kapr_03

Kde zaříznout hlavu?

Správné odříznutí hlavy je velmi důležité zejména z toho hlediska, abyste mohli na smažení nebo jinou tepelnou úpravu využít co nejvíce masa. Hlava z kapra by měly být odřezána hned za jeho žábrami. Doporučujeme velký nůž, abyste se dobře dostali i skrze páteř ryby.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: