12.9.2016
Kategorie: Kosmetika, Lifestyle

Jak vyrobit účinnou domácí mast? Přinášíme snadný návod!

Možná si říkáte, že regály v prodejnách kosmetiky jsou přecpané k prasknutí všemožnými krémy a mastičkami, takže je vlastně zbytečné si domácí mast vyrábět. Zkuste se na to podívat z jiného pohledu. Mastí je sice všude hodně, ale jak moc účinné jsou? Problém masově vyráběných kosmetických přípravků je, že obsahují i chemické látky, které nejsou to „pravé ořechové“ ani pro vaši pleť. Právě při výrobě domácí masti budete mít jistotu, že bude absolutně přírodní a tak i maximálně prospěšná. Výroba není vůbec složitá!

Jakou bylinku vybrat?

Nejdříve ze všeho se musíte rozhodnout, k jakým účelům budete mast používat a vybrat si tomu odpovídající bylinku. Je možné volit jednu dominantní bylinu, nebo udělat směs. Je ale lepší si vyrobit více mastí s jednou bylinkou, protože mají větší účinnost. Například na problémy s ekzémy či lupénkou se skvěle hodí mast konopná. Měsíčková mast se zase hodí pro každodenní používání, protože měsíček lékařský pleť perfektně vyživuje. V případě, že máte děti, které trpí často bolestmi břicha, použijte heřmánek. Na bolesti kloubů se hodí mast z kopřiv atd.

Vyberte základ a pusťte se do práce

Domácí mast se dá vyrobit z různých základů. Výborný je například kokosový tuk, který krásně voní. V lékárně seženete klasický masťový základ, použít můžete i kvalitní sádlo, které se do pokožky lehce vstřebává.

mast_01

Potup výroby masti ze sádla, která je nejlevnější volbou, je tento:

  • nasbírejte si odpovídající množství bylin – ideálně tolik, aby se váha bylin rovnala váze sádla
  • sádlo zahřejte, aby se rozpustilo a přidejte k němu bylinky
  • zahřívejte společně asi 1, 5 hodiny
  • odstavte a nechte vychladnout, nechte v klidu asi 12 hodin
  • poté znovu zahřejte a na konci přeceďte
  • tekutinu bez bylin vlijte do skleniček a nechte ztuhnout
  • nyní je mast hotová a připravena k okamžitému použití

Mast uchovávejte nejlépe v uzavřené skleničce na chladném místě. Vydrží i více než rok!

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: