7.5.2018
Kategorie: Bydlení

Jak vyřešit bydlení u rušné silnice?

Pozemek, který se nachází v blízkosti rušné silnice, to je často daň, kterou musíme platit, pokud chceme bydlet ve městě a zároveň mít vlastní dům. Na venkově to může být třeba prašná cesta, po níž se pohybuje zemědělská technika. V tomto případě také pobyt na zahradě nebývá moc klidným zážitkem.

Největší negativa

Negativní vlivy ovlivňující klidnou atmosféru zahrady se projevují především na menších plochách.

Mezi nejčastější negativa, která s sebou bydlení u rušné komunikace přináší, patří velký hluk, prach a neviditelné zplodiny.  Největším negativem je hluk, který může, u citlivějších osob, způsobovat nervozitu. Kromě toho znepříjemňuje jakoukoli relaxaci na zahradě. V horkém a suchém období je to zvýšená prašnost. Nežádoucí je též ztráta soukromí, na níž se podílejí kolemjdoucí či projíždějící automobily.

Jaká řešení se nabízejí?

Pokud se teprve chystáte stavět, ideální je umístit dům co nejdále od komunikace. Od jeho umístění se pak odvíjí i plánování dalších míst, která na pozemku budou umístěna.

Velmi účinnou obranou bývá pevná bariéra, která je umístěna co nejblíže ke zdroji hluku. Ochranu před hlukem a smogem znásobí stálezelené stromy a keře, které můžeme vysázet u ploty, směrem do zahrady. Aby plnily ideálně svoji funkci, je potřeba je pravidelně tvarovat. Při výběru dřevin volte takové druhy, které se budou hodit k typu zahrady a k jejímu umístění. Pokud to velikost zahrady dovoluje, ideální kombinací jsou širokokorunné stromy, mezi něž jsou vsazeny okrasné keře. Využít můžete i různé druhy popínavek.

Jestliže se rozhodnete pro klasický plot ze dřeva či dalších materiálů, vylepšete jeho vzhled, z vnitřní části zahrady, výsadbou popínavých rostlin či keříků. Alespoň částečně tak zachytí prach a vytvoří, na pohled, příjemné prostředí.

Pocit pohody a relaxace na zahradě navodí i zahradní jezírko, které zlepší vzdušné mikroklima zahrady a svým zurčením navodí atmosféru pro relaxaci.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: