15.1.2016
Kategorie: Zdraví

Jak vypadá ideální pitný režim?

Dvě třetiny naší tělesné hmotnosti tvoří voda. Má pro nás celou řadu důležitých funkcí – obsahuje minerály, stopové prvky a další důležité složky, podporuje metabolismus, rozpouští přijímané látky a pomocí potu zabraňuje přehřátí našeho těla. A především ve formě moči odnáší z našeho organismu zplodiny vznikající během metabolických procesů.

Nečekejte na pocit žízně

Právě proto je potřeba dodržovat správný pitný režim. Co to znamená? Rozhodně ne to, že budeme čekat, než se dostaví žízeň, a teprve potom se napijeme. Pocit žízně totiž už vypovídá o tom, že jsme ztratili přibližně takový objem vody, jenž odpovídá jednomu procentu naší celkové hmotnosti. Napít se je potřeba ještě předtím.

Vypijte alespoň 2,5 litru vody denně

Doporučuje se vypít denně minimálně 2,5 litru vody, v případě těžké práce či sportu samozřejmě více. Pokud v létě trávíte spoustu času na slunci, může vaše tělo žádat až 5 litrů tekutin. Rozhodně však ne naráz. Pak by došlo k zatížení ledvin a tekutina by z těla stejně odešla ve formě moči. Mnohem vhodnější je vypít zhruba 2 decilitry tekutin každou hodinu.

Jak toho docílit? Nejjednodušší je, když před sebe postavíte lahev nebo oblíbený hrníček s vodou. Neustále tak budete mít na očích i na mysli, že se máte napít.

pitny_rezim_01

Alkohol a káva se nepočítají

Ale pozor. Ne náhodou stále mluvíme o vodě. Základem ideálního pitného režimu by totiž měly být nekalorické nápoje, právě voda s nízkou až střední mineralizací je nejvhodnější. Není ale třeba se omezit jen na ni. Díky konzumaci několika různých nápojů se může zlepšit celková hydratace organismu.

Ideální je například naředit džus minerálkou v poměru 1:2. Získáme tak i důležité ionty – především sodík a hořčík. Velmi prospěšné jsou i speciální vitamínové nápoje. Alkohol a káva se do pitného režimu rozhodně nezapočítávají!

pitny_rezim_02

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: