25.3.2019
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak vybrat správně podlahu?

Jedním z nejvíce dominantních prvků v interiéru je podlaha. Podlaha udává ráz nejen celé místnosti, ale celému bytu nebo domu. Špatným výběrem podlahy můžete dojem z celého interiéru pokazit a naopak. Pokud výběr podlahy neunáhlíte a vyberete dobře, získá váš domov ten správný „šmrnc“ ve kterém se budete cítit příjemně. Estetičnost však není to jediné, co byste měli při svém výběru podlahy zohlednit. Dalším důležitým faktorem při jejím výběru je její praktičnost, údržba a životnost.

Na trhu existuje hned několik druhů podlah. Mezi nejpoužívanější patří plovoucí podlaha, linoleum, dlažba, parkety a dřevěné podlahy a v posledních letech stále více oblíbenější vinylová podlaha.

Plovoucí podlaha

Plovoucích podlah je více druhů. Dělí se podle použitého materiálu – laminátové, dřevěné, korkové a dýhové. Laminátové plovoucí podlahy jsou mezi lidmi velmi oblíbené pro svou nízkou cenu, snadnou údržbu, ale zejména pro vysoký efekt odhlučnění. Na první pohled připomínají dřevěné podlahy, které jsou podstatně dražší a náročnější na údržbu. se dají snadno složit a rozebrat, podobně jako puzzle. Na jejich údržbu nepotřebujete žádný speciální přípravek. Velkou výhodou plovoucích podlah je snadná výměna pouze poškozeného dílu. Při jejím poškození neinvestujete do celé podlahy.

Plovoucí podlahy se nehodí do místností, kde je příliš vlhko – nikdy do koupelny. Pokud se pro ni rozhodnete, zvažte, zda se vám rychle nezničí kolem kuchyňské linky, kde je větší riziko rozlitých tekutin.

Dřevěná podlaha – parkety

Při výběru dřevěné podlahy je zásadní výběr druhu dřeva. Podle použitého dřeva se odvíjí jeho cena, která může být velmi vysoká a počítejte s náročnější údržbou. Broušení, lakování a kontrola vlhkosti v místnosti vás čeká, pokud si dřevěnou podlahu vyberete. Odměnou vám však bude přirozený interiér, který působí útulně a přirozeně.

Přírodní linoleum – marmoleum

Linoleum mnozí považují za přežitek z dob minulých. Základem přírodního linolea je jutová síť, která drží pohromadě korkovou drť a lněné oleje. Linoleum se nejvíce používá v nemocnicích a není to náhoda. Lino zastavuje šíření mikroorganismů a prachu. Použít ho můžete téměř kdekoliv, včetně koupelny nebo kuchyně.

Dlažba

Dlažba je ze všech druhů podlah nejvíce odolná proti poškození. Údržba dlažby je velice snadná, ovšem do běžných místností se nehodí, protože je příliš studená. Díky vysoké odolnosti proti vlhkosti se používá do koupelen nebo kuchyní.

Vinylová podlaha

Vinyl patří mezi podlahami mezi nováčky a svými klady předčí laminátovou podlahu. Vinylovou podlahu si můžete zvolit lepenou nebo plovoucí. Vinyl je velice příjemný na dotek, snadný na údržbu a hodí se kamkoliv. Výrobci vinylových podlah skvěle imitují jiné materiály – dřevo, dlažbu, kameny nebo korek, proto máte jistotu, že si každý najde vzor podle svého vkusu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: