19.11.2018
Kategorie: Lifestyle

Jak ve zdraví přežít sedavé zaměstnání?

„Kdybych tak měl jinou práci“, „kdybych tak nemusela trávit celý den za stolem“ … Zapomeňte na „kdyby“. Zaměstnání máte tady a teď a podmínky jsou jasné. Ať se vám to líbí nebo ne, musíte strávit pracovní dobu u počítače. Protože nikdo jiný za vás e-maily a objednávky nevyřídí.

Co už ale ovlivnit můžete, tak JAK onu dobu strávíte. V ideálním případě samozřejmě takovým způsobem, abyste zvládli všechnu práci, kterou potřebujete a zároveň jste se vyhnuli nejčastějším problémům, které lidi se sedavým zaměstnáním potkávají – nadváha, povolené břišní svaly, křečové žíly, bolavá záda, migrény, a mnoho dalšího. Jenže jak na to, když ten čas opravdu během dne nemáte a uzávěrky a termíny nepočkají, až se vrátíte z půl hodinové procházky?

Vtip je v tom, navyknout si na pár drobných hýbacích změn, které vám ve výsledku změní život. I ten pracovní.

1. Krok sem, krok tam

Minimálně jedenkrát za hodinu se jděte projít. Je jedno, jestli vyběhnete schody o patro výš, projdete chodbu tam a zpět, nebo budete pět minut brouzdat po kanceláři. Důležité je, abyste se protáhli a rozproudili ztuhlé nožky. A klidně si zaskákejte, nebo zatancujte na skvělou písničku v rádiu, když vás nikdo neuvidí. Fantazii se meze nekladou. Doopravdy stačí pár minut a na konci pracovní „šichty“ uvidíte ten markantní rozdíl!

2. Sezení v pohybu

Mnozí z nás se nejdříve k počítači usadí spořádaně a s rovnými zády, aby se po pár minutách přistihli, jak sedí shrbení a s vypouklým břichem, popř. ještě s podepřenou hlavou (schválně, jak sedíte zrovna teď?). Pokud vám to v kanceláři projde, zkuste si pořídit namísto klasické židle velký nafukovací míč. A sezení střídat. Půl hodinky na míči, půl na židli. Vaše záda vám za to poděkují! Když totiž sedíte na gymnastickém míči, jste nuceni pořád trochu balancovat. Jde sice o malé nenáročné pohyby, ale pro vaši páteř jsou doslova požehnáním. Posilujete zároveň jak drobné meziobratlové svaly, tak i břišní nebo hýžďové svalstvo!

A navíc – málokdo vydrží na míči sedět jen tak bez hnutí. Většina lidí si začne lehce poskakovat, nebo se pohupovat do stran – a máte tu další cvičení! A kdo říká, že si jen tak pro formu nemůžete udělat třeba pár „balonových“ sedů lehů? Pořiďte si nové sezení teď a na jaro budete bez problémů oblékat menší velikost oblečení! Nehledě na to, že za hodinu sezení na gymnastickém míči spálíte vlastně bez práce přibližně 50 kcal. To už stojí za úvahu, co říkáte?

Obáváte se, že míč na sezení vám u šéfa neprojde? A co zkusit třeba zdravotní židli? Funguje na podobném principu jako míč, ale vypadá přece jen více „seriózně“ a nenápadně.

3. Rychlé cviky – rychlá úleva

Po pár hodinách už nevíte, jak byste si sedli a za možnost jít si zaplavat byste dali cokoliv? Tak vyzkoušejte několik jednoduchých cviků, které protáhnou ztuhlé tělo, a vy se zase budete moci vrátit ke své práci. Tentokrát ale o něco spokojenější. Velmi jednoduché a přitom účinné cvičení najdete například na youtube. Klidně tak během obědové pauzy se můžete naučit celou sestavu na procvičení krční páteře.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: