5.1.2016
Kategorie: Finance, Účty

Jak ušetřit peníze změnou banky?

Už se stalo tradicí, že Češi každý rok volí nejabsurdnější bankovní poplatek. Loni vyhrál poplatek za elektronický výpis, předloni to byl poplatek za vedení účtu k hypotečnímu či spotřebitelskému úvěru. Cílem nejen této soutěže je zvýšit finanční gramotnost a ukázat, že se nemusíte od banky nechat odírat! Jak jste na tom? Jste spokojeni s tím, kolik si banka za vedení vašeho účtu „kasíruje“? Ne? Chcete jinam, ale nevíte jak? Máme pro vás rady, jak změnu banky zařídit rychle a tak, aby se změna pozitivně promítla do vašeho rozpočtu.

Zjistěte si vše!

Nejdříve ze všeho musíte přesně vědět, kolik a za co platíte. Pokud vám banka neposílá výpis, musíte si o něj zažádat. Ve výpisu najdete všechny poplatky, které jsou k účtu vázány.

radyprovsechny.cz_zmena_banky_01

Prověřte konkurenci

Jestliže nejste s výší poplatků spokojeni, je čas na změnu. Je dobré si projít nabídky všech českých bank. Můžete to udělat 3 jednoduchými způsoby:

  1. oslovit banku a nechat si poslat nabídku
  2. spolehnout se na informace, které má banka na stránkách nebo zavolat na její infolinku
  3. podívat se na srovnání účtů online a porovnat si jednotlivé nabídky. Porovnání osobních účtů najdete například na těchto webech: Měšec.cz, Peníze.cz, Finance.cz, Finparáda.cz, Banky.cz a další.

Při výběru nového účtu nezapomeňte na to, že existují kromě běžných osobních účtů i různé speciální účty – např. pro podnikatele, studenty aj.

radyprovsechny.cz_zmena_banky_02

Za co je normální platit?

Čím více poplatků je k účtu vázáno, tím více na vás chce banka vydělat. Mnoho bank proto začalo razit strategii s vedením účtu zdarma. Platí se například jen jednorázový poplatek za zavedení účtu. Velkým zásahem do rozpočtu může být poplatek za výběr v hotovosti a příchozí i odchozí platby na účet. Banky po vás mohou chtít i poplatek za: Autorizační SMS, vklad na účet na přepážce třetí osobou, účetní položku, vyčíslení výše dlužné částky u hypotéky nebo stavebního spoření aj. Pokud nechcete bance zbytečně platit, detailně si vše prověřte. Normální je platit za služby, ze kterých máte užitek – např. za službu kontokorent aj.

Jak vyřešit změnu?

Banky vedou poměrně tvrdý konkurenční boj. Proto většina z nich zařídí zrušení a zřízení nového účtu za vás a to včetně převedení všech trvalých příkazů, SIPA apod.

Je tedy některý účet zadarmo?

Ano i ne! Některé účty jsou nastavené tak, že mají vedení zadarmo, ale za různé služby „navíc“ si připlatíte. Záleží tedy, jaké služby především chcete využívat a podle toho si vybrat účet. Většina „nových“ bank nabízí vedení účtu zdarma a to včetně většiny základních služeb. U některých bank to však může být podmíněno různým splněním podmínek (příchozí částka za měsíc na účet, počet plateb kartou v měsíci apod.).

radyprovsechny.cz_zmena_banky_03

Náš TIP na 3 výhodné běžné účty zdarma:

  1. FIO banka – zřízení i vedení účtu zdarma; příchozí i odchozí platby zdarma; 10x výběr z bankomatu FIO zdarma… další info na webu FIO banky.
  2. EQUA banka – zřízení i vedení účtu zdarma; příchozí i odchozí platby zdarma; neomezeně výběrů z jakéhokoliv bankomatu… další info na webu EQUA banky.
  3. AIR banka – zřízení i vedení účtu zdarma; příchozí i odchozí platby zdarma; možno vybírat na terminálech Sazky za 10 Kč… další info na webu AIR banky.
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: