19.12.2016
Kategorie: Bydlení, Zahrada

Jak uložit zahradu k zimnímu spánku?

Pomalu se blíží sníh, zahrada je sklizená a chystá se k zimnímu spánku. Se zazimováním bychom neměli otálet a začít, co nejdříve. Každý pozemek si potřebuje po vegetačním období odpočinout a chceme – li mít i v následujícím roce bohatou úrodu, nádherné květinové záhony a zelený trávník, musíme vše nachystat již nyní. Pro opozdilce je aktuální čas nápravy!

Trávník

Je potřeba ještě jednou posekat, trávu můžete později využít třeba jako hnojivo do zrytých záhonů. Celý trávník pečlivě shrabejte – mechy, spadané listí, větvičky a kůru. Můžete jej ošetřit přípravky proti plevelům a mechu.

Stromy

Nyní je vhodná doba pro kácení stromů. Ze všech posbíráme veškeré plody. U citlivějších stromů můžete kmen obalit rohoží nebo použít netkanou textílii. Bude fungovat i jako ochrana proti okusu zvěří. Podobné je to i s choulostivějšími keři. Tady můžeme použít k obalení pytlovinu. Košatější keře nebo ozdobné trávy je vhodné svázat provázkem. Pod tíhou sněhu by se mohly větve a stébla „rozježit“ a na jaře je již neupravíte do správného tvaru.

bird-1142077_960_720

Záhony

Prázdné záhony odplevelíme, zryjeme a souběžně s rytím přidáváme kompost nebo trávu z posledního sekání trávníku. Alespoň jednou za dva roky bychom měli použít vápno.

Trvalky na záhonech jsou mrazuvzdorné, u choulostivějších rostlin je potřeba připravit ochranu proti mrazu. Použít můžeme kompost, listí, rašelinu nebo stájový hnůj. Nejčastěji používané je chvojí. Ze záhonu vyjmeme cibule choulostivých rostlin – jiřiny, mečíky nebo begonie a uložíme na suchém a chladném místě.

Zahradní jezírko

Jste – li majitelem jezírka nebo rybníčku, potřebuje také připravit k zazimování. Důležité je průběžně odstraňovat napadané listí a další nečistoty. Zabráníme tak vzniku kalu u dna. Pořiďte si síťku, která vám práci ulehčí. Odstraníme čerpadlo a další prvky (filtr, UV lampa). Zařízení necháme vyschnout a uložíme na suché místo, kde ani nemrzne. Jestliže ve vodě přezimují ryby a rostliny, je důležité, aby vodní hladina nezamrzla úplně. Pomůže plovák, ten vytvoří prostor k úniku kalových plynů.

dwarf-271114_960_720

Chladnější počasí a zkracující se dny nám neodkladně hlásí zimu, tak neváhejte s dokončením zazimování, ať je celá zahrada zabezpečená. Pokud vše pečlivě připravíte, budete se z ní moci příští rok zase radovat.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: