24.9.2018
Kategorie: Zajímavosti

Jak správně provozovat geocaching?

Geocaching se stala celosvětově oblíbenou zábavou pro všechny věkové kategorie. Je to nejen zábava, ale i poznávání a hravá forma tolik potřebného pohybu. Potřebujete pouze GPS navigaci a chuť vyzkoušet si něco nového a zažít nová dobrodružství. Kromě toho poznáte spoustu nových lidí, kteří s vámi sdílejí společné zájmy.

Co je vlastně geocaching?

Podstatou je najít ukrytou schránku, která je často schována na turisticky zajímavých místech. Někdy ji naleznete ve městech a někdy bývá ukryta ne hůře dostupných místech. Pro její nalezení je potřeba navigační systém GPS. Umístění schránky totiž udávají zeměpisné souřadnice.

Vzhledem k tomu, že je hledání spojeno s pohybem v přírodě, může tuto zábavnou aktivitu provozovat každý, kdo si rád hraje a zároveň by rád něco udělal pro své zdraví. Vzhledem k tomu, že je geocaching rozšířený po celém světě, můžete jej provozovat například i při zahraniční dovolené. Pokud máte děti, můžete jim cestu zpříjemnit zajímavým dobrodružstvím, které se skrývá v hledání kešky. Postačí vám na internetu si vyhledat ukryté schránky v místě vašeho pobytu a zábava může začít.

Bezpečnost především

Vzhledem k tomu, že hledání je sportovní aktivita, která probíhá v otevřeném terénu, je potřeba dodržovat některá bezpečnostní pravidla.

Pokud jste začátečník, prostudujte si pravidla hry.

Mezi další zásady, které bychom během hledání měli dodržovat, patří ohleduplnost k přírodě i ostatním lidem.

Pokud je schránka umístěna někde ve městě, dbáme na základní pravidla silničního provozu. Pokud je schránka umístěna v přírodě, dodržujeme pravidla týkající se pobytu v přírodě. Nikdy se nevydáváme hledat schránku sami. Pokud je umístěna v hůře dostupném terénu, je potřeba, aby nás někdo jistil. Jestliže chceme používat například horolezeckou techniku, musíme s ní být dobře obeznámeni. Také si musíme uvědomit, jakou máme fyzičku.

Co nalezneme v ukryté schránce?

Každá schránka v sobě ukrývá logbook a propisku, které slouží k zápisu nálezu. Dále jsou ve schránce ukryty předměty určené k výměně. Každý nálezce si může jeden vzít, ale zase jej musí nahradit jiným. Měl by mít stejnou či vyšší hodnotu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: