22.2.2016
Kategorie: Auto-moto

Jak snížit spotřebu automobilu bez konstrukčních úprav?

Spotřeba paliva je osobních automobilů stále největším provozním nákladem. Měsíčně se může vyšplhat až na několik tisíc korun. I když ceny pohonných hmot v posledních měsících klesají opravdu výrazným způsobem, jejich další klesání se podle odborných odhadů nedočkáme. Náklady na provoz auta a především na spotřebu se dají ještě stále snižovat, a to dokonce bez nutnosti provádění konstrukčních úprav na autě.

Stačí dodržovat některá pravidla

Spotřeba paliva automobilu se dá snížit i dodržováním několika základních rad. I ty mohou snížit spotřebu o několik procent. Nebude se sice jednat o padesátiprocentní úsporu, ale každá koruna se počítá. Dnes si představíme 4 základní rady, které vám pomohou spotřebu snížit.

Rada 1 – vypínejte motor

Naučte se při zastávkách vypínat motor. Pokud auto necháte pracovat na volnoběh, stále bude palivo ubývat. Samozřejmě nevypínejte motor na semaforech a na křižovatkách. Vždy, když bude vaše zastávka delší, než 45 vteřin, naučte se motor vypnout a pak jej znovu nastartovat.

Rada 2 – jezděte konstantní rychlostí

Druhá rada se týká přizpůsobení stylu jízdy. Snažte se o to, aby vaše jízda byla co nejvíce plynulá a vaše rychlost konstantní. Při dlouhodobé klidné jízdě spotřeba automobilu klesá. Naopak agresivní styl jízdy plyn/brzda spotřebu aut zvyšuje. Je dokázáno, že menší spotřebu měla auta, která jela konstantní rychlostí než auta, která se rozjela na určitou rychlost, vyřadila na neutrál a znovu se rozjela.

spotreba_01

Rada 3 – vyhoďte z auta zátěž

Touto radou samozřejmě nemyslíme, abyste z auta začali vyndávat rezervu, hever nebo další povinné vybavení. Spíše se zaměřte na to, co v autě být nemusí a i přesto tyto věci vozíte. Často se s touto situací můžeme setkat u řemeslníků nebo domácích kutilů, kteří mají kufr auta plný nářadí a vybavení, ale ani polovinu z něj vůbec nepotřebují. Každé kilo se do spotřeby počítá.

Rada 4 – kontrolujte tlak v pneumatikách

Každá pneumatika má ideální hodnotu, na kterou má být nahuštěna. Správné nahuštění pneumatik má vliv nejen na jízdní vlastnosti vozu, ale také na spotřebu. Podhuštěné pneumatiky mají větší tření s vozovkou tím pádem musí motor automobilu vynaložit více síly na jízdu. Logicky se tak zvyšuje i jeho spotřeba.

spotreba_02

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: