1.3.2016
Kategorie: Cestování, Zdraví

Jak si vybavit cestovní lékárničku?

Vejde se do malé kapsy batohu, je lehká a pomůže, když je potřeba – společnici v podobě cestovní lékárničky byste si na každou cestu měli zabalit i vy. Co vše by měla obsahovat a proč? Máme pro vás přehled vybavení pro lékárničku na běžné cesty i výpravy do exotiky.

Prakticky pro vaši cestu

Cestovní lékárnička by měla umět poskytnout pomoc ve všech situacích, se kterými se setkáte – její obsah je třeba přizpůsobit charakteru vaší cesty. Základem každé cestovní lékárničky musí být:

  • obvazy
  • náplasti
  • dezinfekční prostředek
  • stahovadlo
  • léky pro tišení bolesti

Tyto pomohou při běžných úrazech. Dále je třeba se vybavit speciální přípravky jako je opalovací krém a přípravek na mírnění spálenin – to zejména, pokud vyrážíte do slunných oblastí. Jestliže budete vykonávat fyzicky náročné aktivity, nezapomeňte si přibalit masti na regeneraci svalů.

lekarnicka_01

Jaké léky?

Speciální pozornost musíte věnovat výběru léků. Pro běžné cesty stačí zmíněné léky na bolest, dále léky na tišení horečky a léky na zácpu a průjem – to jsou základní zdravotní problémy, se kterými se na cestách setkáte. Složitější je vybavit lékárničku pro cesty do exotických destinací. Zde je třeba si pořídit hlavně antimalarika, silnější přípravky na zastavení průjmu (např. Ercefuryl) aj. Léky jsou většinou vázány lékařským předpisem, poraďte se proto s vaším ošetřujícím lékařem.

lekarnicka_02

Jak lékárničku skladovat?

Léky musí být odděleny od všech ostatních věcí. Nechte je vždy v původním obalu (pokud byste měli léky uloženy volně, mohli byste dokonce být obviněni z pašování narkotik). Je žádoucí uložit vše do nepromokavého obalu. Prodávají se lékárničky v praktickém balení s páskem, pomocí kterého lékárničku připevníte na batoh.

Vybavení a zabalení lékárničky vám zabere jen několik minut času. Nepodceňujte to, na cestách se může přihodit cokoliv a je lepší být připraven a umět si poradit i v těžkých situacích. Když jde o život, rozhodují minuty…

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: