22.8.2018
Kategorie: Cestování, PR

Jak si sbalit zavazadlo do letadla, abyste se vyhnuli poplatkům navíc?

Téměř při každém letu se najde nějaký nešťastný jedinec, jehož kufr nevyhovuje předepsaným rozměrům, nebo špatně pochopil pravidla ohledně počtu zavazadel, tudíž nyní musí vyhazovat z kufru všechny tekutiny a kosmetické přípravky. Jak se tomu vyhnout?

Málokteré odvětví je plné tolika nedorozumění, jako právě letectví. Pasažéři se musí potýkat s cizojazyčnými instrukcemi, které jsou někdy navíc napsané velmi zmateným způsobem.

Jak nachystat zavazadlo, aby vyhovovalo leteckým pravidlům?

Rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem

Při cestování letadlem lze zavazadla odbavit dvojím způsobem. Obvykle platí, že když si zakoupíte dražší tarif, můžete si vzít jedno zavazadlo do podpalubí a další s sebou na palubu. Levnější typy letenek naopak umožňují cestovat pouze s příručním zavazadlem.

  • Příruční zavazadlo (cabin luggage, hand luggage) – jedná se o zavazadlo, ve kterém nesmíte převážet tekutiny v nádobách nad 100 ml. Rovněž v něm nesmíte mít ostré předměty (například nůžky na manikůru).
  • Odbavené zavazadlo (checked luggage) – toto zavazadlo putuje do podpalubí, tudíž do něj v průběhu letu nemáte přístup. Jeho výhodou však je, že v něm můžete přepravovat tekutiny a ostré předměty.

Cestujete jen s příručním zavazadlem? Inspirujte se tipy, jak sbalit vaši tekutou kosmetiku:

  • Řada drogerií nabízí kosmetické přípravky, které svým objemem nepřesahují 100 ml. Ne vždy se však jedná o ekonomické řešení – mnohé z nich vychází v poměru cena a objem mnohem hůře, než běžné přípravky.
  • Pokud chcete ušetřit, nakupte v lékárně zkumavky, do kterých umístíte váš šampon, kondicionér, tělové mléko a další kosmetiku.
  • Řešením může být rovněž přelití kosmetiky do nádob, které najdete doma. Pokud cestujete častěji, vyplatí se uschovávat nádobky na kontaktní čočky a kelímky od krémů.

Tip! Chcete ušetřit nejen za zavazadlové poplatky, ale i za cestovní pojištění? Na srovnávači Netfinance.cz jej sjednáte už od 7 Kč/den.

Využijte každý centimetr čtvereční

Na letišti vás můžou požádat o doplatek v případě, že vaše zavazadlo váží či měří víc, než je povoleno. Při měření se vždy počítá s celou délkou zavazadla, tzn. i s kolečky.

Dejte si rovněž pozor, abyste kufr přeměřili tehdy, pokud je sbalen. Plně napakované zavazadlo totiž může být o několik centimetrů širší, než prázdné.

Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, budete muset bojovat o každý kousek místa. Při přípravě kufru tudíž využijte prázdné prostory – například ponožky můžete srolovat do bot. Pokud převážíte bot několik, můžete v nich uskladnit i další kusy oblečení.

Zbytek oblečení neskládejte, nýbrž srolujte. Díky tomu se vám vejde do kufru mnohem více věcí.

Zjistěte, zda v cílové destinaci nenakoupíte levněji

Česko rok od roku bohatne, což se projevuje i na růstu cen. Před odjezdem si zkontrolujte, zda náhodou vaše cílová destinace není levnější, než naše vlast. Porovnat ceny si můžete například na stránce Numbeo.com.

Při cestách do levnějších zemí je totiž zbytečné kupovat si letní boty, plavky a podobné prázdninové vybavení, když třeba v Thajsku jej pořídíte za polovinu ceny.

Přečtěte si také: Jaké cestovní pojištění je vhodné pro váš typ dovolené?, Kam se v Evropě i mimo ni vypravit na legendární horské vrcholy

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: