01. listopadu 2019
Kategorie: Bydlení, PR

Jak si pojistit domácnost, aby byla efektivně chráněna?

Napadlo vás, někdy, co všechno se může u vás doma přihodit? Ráno ve spěchu nevypnete sporák, a až se vrátíte z práce, po domácnosti ani památky. A mohli bychom vyjmenovat minimálně desítku jiných, neméně katastrofických scénářů. O střechu nad hlavou bohužel můžete přijít i v případě maximální obezřetnosti – počasí neporučíte a velká voda s bydlením zamává stejně snadno jako plameny. Ale i kdyby se vám přírodní živly vyhýbaly obloukem, o cennosti vás může připravit „šikovný“ zloděj, který se nezalekne ani bezpečnostních dveří. Naštěstí existuje možnost, jak minimalizovat škody a zanedlouho se opět vrátit do běžného života. Stačí si sjednat kvalitní pojištění majetku s odpovídajícím krytím.

Pojištění domácnosti, nebo nemovitosti?

K nejčastějším chybám, kterých se zájemci o majetkové pojištění dopouštějí, je záměna dvou podobných, leč různých produktů. Zatímco pojištění domácnosti je mnohdy považováno za variantu určenou pro obyvatele bytů, pojištění nemovitosti bývá chápáno jako verze pro rodinné domy. Skutečnost je jiná:

  • Pojištění domácnosti kryje škody způsobené na vnitřním vybavení, osobních věcech, cennostech apod.
  • Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti nebo stavebních součástech (podlahy, kuchyňská linka…).

V praxi samozřejmě záleží na konkrétních smluvních podmínkách, které byste si měli před uzavřením smlouvy důkladně přečíst. Krytí jednotlivých produktů bývá různé – někdy přesahuje, jindy se naopak setkáte s výlukami.

Zároveň si ohlídejte, zda vybraný produkt chrání majetek před všemi potenciálními riziky, před kterými jej chcete pojistit. Mnohé pojišťovny ve smluvních podmínkách slovíčkaří (viz. rozdíl mezi záplavou a povodní) a klienti ani netuší, že produkt neposkytuje dostatečné krytí.

Pozor na riziko podpojištění

Pojištěná domácnost či nemovitost bude stoprocentně chráněna pouze za předpokladu, že při sjednávání zohledníte reálnou hodnotu majetku a pojistíte jej na adekvátní částku. Pojistka méně hodnotného majetku sice vychází levněji, ale v případě škod nezískáte pojistné plnění v plném rozsahu.

Problém může nastat v momentě, kdy dojde ke škodám na majetku, jehož hodnota stoupla např. po rekonstrukci nebo nákupu dražšího vybavení – ovšem nedošlo k aktualizaci smlouvy. Tzv. podpojištění se vyhnete, pokud nezapomeňte vždy pojišťovnu o navýšení hodnoty majetku informovat.

Jde to i jinak…

Chcete-li mít jistotu stoprocentního pojistného krytí bez ohledu na aktuální hodnotu majetku, sjednejte si pojištění s příznačným názvem Bezpečný domov PLUS u ERGO pojišťovny. Ta jako jedna z mála vypočítává výši pojistného na základě obytné plochy, a navíc k němu zdarma dává pojištění občanské odpovědnosti neboli pojištění proti blbosti.

Předmětem pojištění může být rodinný dům nebo rekreační stavby až se dvěma byty, byt v osobním vlastnictví, trvale obydlená i rekreační domácnost, ale také nemovitost ve fázi výstavby. Zkrátka nepřijdete ani v případě, že bydlení do ½ plochy využíváte k podnikatelské činnosti.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: