13.3.2017
Kategorie: Cestování

Jak si chránit hlavu na sjezdovkách? Noste přilby!

Začaly jarní prázdniny a spousta z nás se svým dětmi vyráží na hory. Ať je to do zahraničí nebo na tuzemské kopce, jedno platí vždy – na sjezdovce respektujte daná pravidla a chraňte se. To např. znamená, že dnes už by se nikdo z vás neměl pouštět z kopce dolů bez přilby.

Vše má svůj vývoj, bez přileb se kdysi jezdilo na motorkách a na mopedech, na kolech, a přesto dnes už motorkáři a ani cyklisté nepovažují přilby za nic mimořádného. To samé by mělo platit i u lyžařů a snowboardistů.

Sníh je měkký…

Tak to je nejčastější a dá se říci i nejhloupější reakce těch, kteří přilby na lyžařských svazích nepoužívají. Jsou prostě přesvědčeni, že jim se stát nic nemůže, protože sníh je měkký, nejezdí tak rychle a že v nebezpečných místech jsou ochranné sítě… Jenže omyl, úrazy hlavy jsou velmi časté a mnohdy končí tím nejhorším možným způsobem, poraněním mozku či smrtí.

Lyžařská přilba

Každá lyžařská přilba, kterou zde koupíte, musí odpovídat směrnicím EU a musí projít náročným testováním. Pokud taková přilba projde, je označena certifikátem, jenž nese označení EN 1077.

Složení přilby odpovídá tomu, aby maximálně plnila svoji funkci, to znamená co nejvíce ochránila vaši hlavu. Její vrchní část musí být vysoce absorpční a velmi odolná proti proražení ostrými předměty. Navíc při případném nárazu musí rozložit energii na co největší plochu. Další část je vyrobena z polystyrénové pěny, která by měla pomoci pohltit energii nárazu, jež přichází z vrchní části přilby. Poslední částí je polstrování, to by mělo být velmi pohodlné a příjemné na dotyk, ale zároveň by mělo udržet i teplo.

přilba

Jak si přilbu vybrat?

  • Přilba musí na hlavě dobře sedět. Neměla by být příliš velká, ale ani těsná, po zapnutí pásku pod bradou se nesmí hýbat zepředu dozadu.
  • Je důležité, abyste si přilbu vybrali přímo v obchodě, kde si ji můžete vyzkoušet, neboť mezi výrobci existují určité odchylky ve velikostech.
  • Myslete i na váhu přilby, aby nebyla moc těžká, přijatelná průměrná hmotnost se pohybuje od 500 do 550g.

Povinné nošení přilby

V Česku zatím povinné nošení přilby není, přesto už dnes, pokud budete chtít dát své dítě do lyžařské školičky, vám ho těžko bez přilby přijmou.

Povinnost nosit přilbu je v Rakousku u dětí do 15 let, v Itálii do 14 let. Tato povinnost naopak není ve Francii, ve Švýcarsku a v Německu.

A pro ty, které jsme ještě o smysluplnosti nošení helmy nepřesvědčili, tak statistiky ukazují, že přilby dokáží snížit riziko vzniku lehkých úrazů hlavy až o 50 %. V případě, že jezdíte s kvalitní a dobře padnoucí helmou, snižujete podle lékařů šanci na vznik závažného poranění hlavy a mozku o 92 %.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: